Forum Płock Strona Główna Płock
Moje Miasto PŁOCK
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Spacer

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Płock Strona Główna -> Spacer po Płocku
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
oker
Administrator



Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 84
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: PŁOCK

PostWysłany: Wto 2:30, 12 Lip 2005    Temat postu: Spacer

Witamy Państwa w grodzie Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, dawnej stolicy Polski a dziś szybko zmieniającej swe oblicze stolicy Mazowsza Północnego.
Płock jest 128-tysięcznym miastem, malowniczo położonym na stromym, wysokim brzegu Wisły. To jedno z najstarszych polskich miast, a świadectwem jego tysiącletniej historii są liczne zachowane zabytki.
Zapraszamy Państwa na spacer po pełnej niepowtarzalnego uroku płockiej starówce.



Trasa spaceru :

Plac Narutowicza(Odwach-siedziba PTTK) – Tumska – Aleja za Tumem – Wzgórze Tumskie – Teatralna – Grodzka – Stary Rynek /wariant: dojście ulicą Małachowskiego od Teatralnej/ - Kazimierza Wielkiego – Nowowiejskiego – plac Jurgensa – Kwiatka – Kolegialna – plac Obrońców Warszawy – Park Broniewskiego – Wzgórze Dominikańskie – Mostowa – Tumska – plac Narutowicza (Odwach – siedziba PTTK).

1. Odwach – d. wartownia (ul. Tumska 4) - budynek klasycystyczny z 1837 r. wg projektu Michała Jakuba Miklaszewskiego. Obecnie siedziba Oddziału Miejskiego PTTK. Przed budynkiem granitowa Płyta Nieznanego Żołnierza, projektu rzeźbiarza Stanisława Lisowskiego.

2. Dom „Pod Trąbami”(ul. Mostowa 1)- pierwotnie stanowił część muru obronnego z czasów Kazimierza Wielkiego, na bazie którego w XV w. wzniesiono kamienicę mieszkalną.

3. Muzeum Diecezjalne (ul. Tumska 3a) - wzniesione wg projektu Stefana Szyllera w 1903 r. W zbiorach muzealnych mazowiecka rzeźba średniowieczna, rękopisy i dokumenty od XII do XVI w., kolekcja pasów kontuszowych, szat liturgicznych, a także malarstwo, rzeźba i rzemiosło artystyczne z XVII i XVIII w.

4. Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP – (ul. Tumska 1) pierwotnie romańska, wzniesiona z inicjatywy biskupa Aleksandra z Malonne, konsekrowana w 1144 r., wielokrotnie przebudowywana. W głównym wejściu znajduje się kopia XII-wiecznych Drzwi Płockich z brązu. We wnętrzu katedry: Kaplica Królewska z sarkofagem władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, liczne nagrobki, epitafia i ołtarze z okresu od XVI do XIX w. Polichromia Władysława Drapiewskiego z lat 1904-14. Jedna z 5 najstarszych katedr w Polsce.

5. Muzeum Mazowieckie (ul. Tumska 2) - istnieje od 1821 r. Siedzibą muzeum jest zespół budynków opactwa pobenedyktyńskiego i dawnego zamku książęcego z XIV w., wielokrotnie przebudowywany, do dziś zachowały się dwie baszty: Wieża Zegarowa i Wieża Szlachecka. Ekspozycja ilustruje historię i dzieje kultury Płocka i Mazowsza od średniowiecza do czasów współczesnych. W zbiorach najbogatsza kolekcja sztuki secesyjnej w Polsce (malarstwo, grafika, plakat, rzeźba i rzemiosło artystyczne). Ze względu na zmianę siedziby Muzeum jest nieczynne do odwołania.

6. Dawna kanonia (pl. Narutowicza 10) - wzniesiona w XVIII w.; obecnie siedziba biskupów płockich.

7. Towarzystwo Naukowe Płockie (pl. Narutowicza Cool – najstarsze towarzystwo naukowe w Polsce, założone w 1820 r., zajmuje się badaniami regionalnymi związanymi z Płockiem i Mazowszem. Siedzibą TNP jest dawna kanonia z XV w.

8. Dawny Pałac Biskupów Płockich (pl. Narutowicza 6) – wzniesiony ok.1600 r., po konfiskacie przez władze carskie przebudowany w 1880 r. dla sądu; do dziś jest siedzibą sądu i prokuratury.

9. Biblioteka im. Zielińskich (pl. Narutowicza 2) – mieści się w „Domu pod Opatrznością”, wzniesionym w latach 1828-32 wg projektu Jakuba Kubickiego, od 1930 r. własność Towarzystwa Naukowego Płockiego. W Dziale Zbiorów Specjalnych wiele cennych inkunabułów, starodruków, grafik i map, m.in. pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika.

10. LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego (ul. St. Małachowskiego 1) - najstarsza z istniejących szkół średnich w Polsce, pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1180 r., założona przy kolegiacie św. Michała, przebudowana gruntownie ok. poł. XIV w. Od 1611 r. kolegium jezuickie, a od 1773 r. Szkoła Podwydziałowa Komisji Edukacji Narodowej. Od 1921 r. Gimnazjum Państwowe im. Marsz. St. Małachowskiego. W podziemiach szkoły mieści się Muzeum Szkolne z reliktami architektury romańskiej i gotyckiej. Na czternastowiecznej wieży budynku umieszczono obserwatorium astrono-miczne.

11. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (Stary Rynek 14/1Cool - mieści się w zespole budynków dawnego Zakładu Dobroczynnego Anioła Stróża - miejsce pobytu siostry Faustyny Kowalskiej, kanonizowanej 30 kwietnia 2000 r. przez Papieża Jana Pawła II.

12. Ratusz (Stary Rynek 1) - klasycystyczny budynek z lat 1824-27 wg projektu Jakuba Kubickiego, miejsce ostatniego posiedzenia Sejmu Królestwa Polskiego, siedziba władz miejskich. Codziennie o godz. 12.00 i 18.00 z wieży ratusza rozlega się płocki hejnał grany przez trębacza. Atrakcją jest scena pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza; naturalnej wielkości figury pojawiają się na wieży po hejnale o godz. 12.00. Stary Rynek otoczony jest z trzech stron kamieniczkami. Najstarszą zachowaną do dziś jest barokowa kamieniczka z XVII w. pod nr 17. Godną uwagi jest również druga kamieniczka barokowa przy ul. Grodzkiej 2, pochodząca z przełomu XVII i XVIII w. Ozdobą rynku jest współczesna fontanna „Afrodyta”.

13. Kościół farny pw. św. Bartłomieja (ul. Kazimierza Wielkiego 1) – gotycki z 1356 r. wielokrotnie przebudowywany po zniszczeniach wywołanych osuwającą się skarpą. Pierwotnie ołtarz główny znajdował się w miejscu dzisiejszego wejścia głównego. We wnętrzu wczesnobarokowy ołtarz główny z ok. 1640 r. Obok kościoła dzwonnica z końca XIX w. i figura patronki wodniaków św. Barbary, umieszczona na wydobytym z Wisły przed stu laty naturalnym kamieniu.

14. Spichlerze (ul. Kazimierza Wielkiego 9b, 11b) - dwa ocalałe spichlerze zachowane w całości pochodzą z XIX w. W odrestaurowanych obiektach ma swoją siedzibę Archiwum Państwowe i Dział Etnograficzny Muzeum Mazowieckiego.

15. Kościół Starokatolicki Mariawitów (ul. Kazimierza Wielkiego 27) - wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1911-1913, jest główną siedzibą starokatolickiego kościoła mariawitów w Polsce. We wnętrzu zachowało się gotyckie wyposażenie: ołtarz główny z baldachimem oraz stalle zakonne.

16. Wyższe Seminarium Duchowne (ul. Abpa A. J. Nowowiejskiego 2) – z Archiwum Diecezjalnym i biblioteką. W zbiorach dokumenty pergaminowe z XII – XV w., inkunabuły i starodruki, metrykalne księgi parafialne od XVI w., ponadto 35 tys. książek i czasopism.

17. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela (ul. Abpa A. J. Nowowiejskiego 2)- wybudowany w latach 1758-1771 w stylu późnobarokowym, we wnętrzu zachowało się pierwotne wyposażenie z bogatą dekoracją snycerską.

18. Mur obronny - u zbiegu ulic Kwiatka i Bielskiej, gdzie dawniej była Brama Bielska zachował się fragment kazimierzowskiego muru obronnego z XIV w.

19. Dawna Synagoga (ul. Kwiatka 7) - budynek pochodzi z początków XIX w.

20. Plac Obrońców Warszawy – w północnej pierzei klasycystyczny gmach dawnej kamery pruskiej, obecnie delegatury urzędu wojewódzkiego, wzniesiony w latach 1802-1803. Przed gmachem pomnik Józefa Piłsudskiego, który odznaczył miasto Płock Krzyżem Walecznych w wojnie obronnej w 1920 r. Po przeciwnej stronie placu Pomnik Władysława Broniewskiego wzniesiony w 1972 r. z brązu wg projektu warszawskiego rzeźbiarza Gustawa Zemły.

21. Dom Broniewskiego (ul. Kościuszki 24) - miejsce urodzenia poety; na podwórzu pomnik przyrody – kilkusetletni dąb szypułkowy. Obecnie w odrestaurowanym budynku izba pamięci Władysława Broniewskiego.

22. Kościół pw. św. Dominika tzw. „na Górkach” (ul. Kościuszki 16) – powstał w latach 1227-1237, wielokrotnie przebudowywany, wewnątrz ołtarz i ambona rokokowe, pochodzące sprzed 1805 r., obok dzwonnica drewniana z II poł. XVIII w.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Płock Strona Główna -> Spacer po Płocku Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin