Forum Płock Strona Główna Płock
Moje Miasto PŁOCK
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ZAMEK NA OSTROWIE TUMSKIM

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Płock Strona Główna -> PŁOCK
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Moderator Sławek




Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Płock

PostWysłany: Wto 10:23, 12 Lip 2005    Temat postu: ZAMEK NA OSTROWIE TUMSKIM

Pierwsze murowane umocnienia na Wzgórzu Tumskim wzniósł prawdopodobnie książę mazowiecki Bolesław II, choć już 300 lat wcześniej istniał tutaj założony przez Mieszka I gród warowny. Płocki gród był jedną z "rezydencji" Bolesława Chrobrego, który zbudował w jego obrębie piętrowe, kamienne palatium romańskie z izbami mieszkalnymi i kaplicą. W roku 1075 powstało w Płocku biskupstwo, a murowaną budowlę przeznaczono na kościół. W związku z zaistniałym faktem ówcześnie panujący Władysław Herman zażyczył sobie, aby nieopodal starego palatium powstało nowe - większe i bardziej reprezentacyjne. Zbudowany z udekorowanych cegłą granitowych głazów pałac miał wymiary 14x11 metrów i mieścił salę tronową, kancelarię królewską oraz komnaty mieszkalne. Należy przypomnieć, że w tamtym okresie Płock był de facto stolicą Polski i tam właśnie w 1085 roku narodził się Bolesław III, znany z tego, że miał krzywe usta. Mimo swego znaczenia na politycznej mapie Polski gród płocki przez długi okres chroniony był przez mało skuteczne, drewniano-ziemne obwarowania, być może gdzieniegdzie wzmocnione przy pomocy niewielkich murowanych fortyfikacji. W połowie XIV stulecia ziemią mazowiecką rządził książę Bolesław III (ale nie Krzywousty), który nawiązał przyjazne stosunki z Kazimierzem Wielkim i obiecał mu, że kiedy umrze, król będzie mógł przejąć cały jego majątek. Niedługo potem Kazimierz mógł się już radować, albowiem Bolesław został zabity przez Litwinów i całe Mazowsze Płockie przypadło dożywotnio królowi polskiemu. Władca ten, przewidując zagrożenie zarówno ze strony Litwy jak i Państwa Krzyżackiego, na miejscu dawnych umocnień zbudował murowaną twierdzę; zezwolił również mieszczanom na wzniesienie miejskich murów.

Do końca XV wieku na zamku mieszkali książęta mazowieccy. W roku 1495 w związku z inkorporacją Księstwa Płockiego do Korony musieli się oni wyprowadzić, a bezpańska budowla zaczęła powoli niszczeć, w czym pomogło jej osunięcie się nadwiślańskiej skarpy, które zabrało ze sobą część królewskich zabudowań. Gruntownego remontu warowni podjął się Zygmunt I Stary. Właściwą część zamku, zwaną castellum przekazał on później na potrzeby osiadłych tutaj od XI wieku Benedyktynów, a rezydencję władcy przeniósł na południowy skraj założenia, zwany castrum, gdzie powstała otoczona zabudowaniami gospodarczymi królewska kamienica. W latach najazdu szwedzkiego obiekt trochę podupadł, a kiedy w 1781 opuścili go Benedyktyni (przenieśli się do Pułtuska) i przyszli Prusacy, nakazali oni rozebrać część zamkowych murów. Od 1865 roku budowla pełniła funkcję siedziby seminarium duchownego oraz żeńskiego gimnazjum, z kolei czasie wojny mieściły się tutaj prywatne mieszkania. Po drugiej wojnie światowej zabytek odrestaurowano i w 1973 roku przeznaczono na siedzibę muzeum.

ZESPÓŁ ZAMKOWY NA RYCINIE NAPOLEONA ORDY

Zamek Kazimierza Wielkiego składał się z dwóch członów. Ważniejszy charakter miała część określana mianem castrum. Mniejsze i mniej reprezentacyjne castellum pomieszczono w części północno-zachodniej wzgórza. Całe założenie miało kształt nieregularnego półkola, przylegającego prostym odcinkiem do wiślanej skarpy. Główny zespół zamkowy przybrał formę nieregularnego czworoboku, a całość otaczała podwójna linia murów obronnych. Prawdopodobnie wewnętrzny mur był wyższy od zewnętrznego o kilka metrów. W zachodnim odcinku obwodu znajdowały się dwie bramy, poprzedzone mostami nad przekopem oddzielającym miasto od twierdzy. Mur wewnętrzny, otaczający właściwy zamek, łączył dwie wieże: u dołu czworoboczną i dalej przechodzącą w oktagon Wieżę Szlachecką oraz Wieżę Zegarową, ulokowaną na pozostałościach wczesno- piastowskiego pałacu. Do muru przylegał gotycki dom mieszkalny. Pozostałe budynki zgrupowano wzdłuż kurtyny wschodniej i południowej.

Z dawnego zamku do naszych czasów przetrwały obydwie wieże: obniżona w 1796 roku Wieża Szlachecka (zwana kiedyś Wysoką) oraz pełniąca w czasach późniejszych funkcję kościelnej dzwonnicy Wieża Zegarowa. Zatraciła ona częściowo swą pierwotną formę w XVII i XVIII wieku, kiedy to jej górne partie pokryto bogatą ornamentyką, a całość zwieńczono cebulastym hełmem z latarenką. Oprócz wież ocalał również prawdopodobnie najstarszy w Polsce północnej mur - pamiątka po czasach Władysława Hermana. Pozostałe zabudowania to wypełniające przestrzeń między wieżami XVII-wieczne budynki opactwa Benedyktynów. W dawnym zamku mieści się obecnie Muzeum Mazowieckie, znane z największych w kraju zbiorów sztuki secesyjnej. W skład bogatej kolekcji wchodzą meble, przedmioty użytkowe, szkło, ceramika i biżuteria, pocztówki, archiwalia, militaria, monety, medale, sztuka Dalekiego Wschodu i inne. Eksponowane są też zbiory malarstwa polskiego z przełomu XIX i XX wieku, a wśród nich obrazy Józefa Chełmońskiego i Juliusza Kossaka. Część ekspozycji poświęcona jest historii Płocka. W okresie letnim wystawy czynne są codziennie w godz. 9.00-16.00, a w piątek i w sobotę w godz. 10.00-17.00. W okresie zimowym czas zwiedzania skrócono do godz. 15-16 , a w poniedziałki i wtorki muzeum jest zamknięte. Bilet wstępu do zamku kosztuje 5 zł normalny i 2 zł ulgowy (fotografowanie wnętrz 2 zł), a do spichlerza (dział etnograficzny) odpowiednio 2 złote i złotówkę. W czwartki do zamku można wejść za darmo.
W północno-wschodniej części założenia stoi XII-wieczna katedra, która w wyniku wielokrotnych prac renowacyjnych stanowi obecnie misz-masz architektury romańskiej, gotyckiej i renesansu. W katedrze znajdują się słynne drzwi płockie - kopia dwuskrzydłowych drzwi romańskich z 1154 roku, składających się z 48 spiżowych płyt z płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z Pisma Świętego. W kaplicy królewskiej pochowane są szczątki Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego oraz licznych pomniejszych książąt mazowieckich i płockich. (2002)

Muzeum Mazowieckie w Płocku
ul. Tumska 2, 09-402 Płock
tel./fax (0-24) 262-44-93, tel. 262-44-91


Nowy Duninów - zameczek neogotycki XIXw., ok. 20 km
Gostynin - pozostałości zamku książąt mazowieckich XIVw., ok. 25 km
Oporów - zamek biskupi XVw., ok. 43 km


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Płock Strona Główna -> PŁOCK Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin