Forum Płock Strona Główna Płock
Moje Miasto PŁOCK
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bezrobocie w Płocku

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Płock Strona Główna -> PŁOCK
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
oker
Administrator



Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 84
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: PŁOCK

PostWysłany: Wto 2:21, 12 Lip 2005    Temat postu: Bezrobocie w Płocku

INFORMACJA NA TEMAT REALIZACJI POSTANOWIEŃ UCHWAŁY
O ŁAGODZENIU SKUTKÓW BEZROBOCIA



Rada Miasta Płocka w dniu 27 listopada 2001r. podjęła Uchwałę Nr 937/XLVI/01 w sprawie rozwiązywania problemu bezrobocia w mieście Płocku (opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego z 2001r. Nr 264, poz. 6301). W dniu 28 grudnia 2001r. Rada Miasta Uchwałą Nr 978/XLVIII/01 dokonała zmiany powyższej Uchwały. Tekst jednolity Uchwały Rady Miasta w sprawie rozwiązywania problemu bezrobocia w mieście Płocku został ogłoszony Obwieszczeniem Przewodniczącego Rady Miasta Płocka z dnia 23 stycznia 2002 roku. Jednocześnie tekst Uchwały został przesłany do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, będącego organem nadzorującym udzielanie pomocy publicznej przedsiębiorcom, celem zaopiniowania pod względem zgodności z przepisami ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców ( Dz. U. nr 60 poz. 704 ).

W celu usprawnienia prac związanych z realizacją postanowień przedmiotowej Uchwały Rady Miasta, Zarząd Miasta Płocka Uchwałą Nr 115/2272/02 z dnia 17 stycznia 2002 r. przyjął harmonogram realizacji uchwały Rady Miasta z 27 listopada 2001
Harmonogram określa:

* zadania wynikające z realizacji uchwały Rady Miasta
* działania do podjęcia
* wydziały odpowiedzialne za realizację konkretnych działań
* wydziały lub jednostki organizacyjne współpracujące przy realizacji działań
* terminy realizacji działań

Do dnia 15 marca 2002 roku przystąpiono do realizacji następujących zadań:

1. W zakresie zwolnień od podatku od nieruchomości podatników będących małymi przedsiębiorcami (§ 1 uchwały)

Wydział Skarbu i Budżetu - Oddział Podatków i Opłat wspólnie z Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku oraz Pełnomocnikiem Prezydenta ds. aktywnych form zwalczania bezrobocia opracował procedury i wzory dokumentów związanych z przyznawaniem ulg
w podatku od nieruchomości.

Zarząd Miasta Płocka Uchwałą Nr 122/2430/02 w dniu 21 lutego 2002r. przyjął:

1. procedury przyznawania ulg w podatku od nieruchomości obejmujące:

* przygotowanie i organizację procesu zwolnień z podatku od nieruchomości,
* przebieg postępowania przy ubieganiu się o zwolnienie z podatku od
nieruchomości

2. wzory dokumentów obowiązujących w postępowaniu o zwolnienie z podatku od nieruchomości,tj:

* wniosek o zastosowanie ulgi,
* oświadczenie podatnika o zobowiązaniu się do przestrzegania zapisów
Uchwały,
* zaświadczenie o uprawnieniu do korzystania z ulgi,
* decyzję o zastosowaniu ulgi,
* decyzję o jej wygaśnięciu

Powyższa dokumentacja w pełni reguluje formalną stronę realizacji Uchwały w zakresie przyznawania ulg w podatku od nieruchomości.

Zarząd Miasta Płocka Uchwałą Nr 122/2429/02 w dniu 21 lutego 2002 r. powołał komisję ds. monitoringu procesu zwolnień z podatku od nieruchomości w następującym składzie:

1. Grażyna Opatrzyk, Członek Zarządu Miasta Płocka: Przewodniczący,

2. Hanna Filipowicz-Sobieraj, Pełnomocnik ds. aktywnych form zwalczania bezrobocia:
Sekretarz,

3. Maciej Kędzior, przedstawiciel Wydziału Skarbu i Budżetu: Członek

4. Krzysztofa Barszczewska, przedstawiciel Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta: Członek

5. Danuta Lewandowska, przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy: Członek

Celem pracy komisji jest prowadzenie kontroli przebiegu postępowania przy ubieganiu się o zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Procedury zwolnień i wzory dokumentów są dostępne w Biurze Obsługi Klienta. Ponadto powyższa informacja została przekazana do lokalnych mediów.

II. Wspieranie organizacji mających za zadanie doradztwo, rozwój i monitorowanie działalności na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw z terenu Miasta Płocka ( § 2 Uchwały ).

Została nawiązana wspólpraca z przedstawicielami organizacji gospodarczych działających na rzecz rozwoju Regionu Płockiego, tj:

* Centrum Wspierania Biznesu w Płocku
* Klub Kapitału Płockiego w Płocku
* Regionalny Ośrodek Usług Spółdzielczych w Płocku
* Stowarzyszenie Regionalne Centrum Rozwoju Technologii w Płocku Inkubator Przedsięwzięć Innowacyjnych
* Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Gospodarczych w Płocku
* Samorządowe Stowarzyszenie Rozwoju Mazowsza w Płocku
* Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział w Płocku
* Mazowiecka Izba Rolnicza Oddział Płock
* Sierpeckie Towarzystwo Gospodarcze w Sierpcu
* Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego w Łącku
* Cechy Rzemiosł Różnych

W dniu 13 marca 2002 roku w Urzędzie Miasta Płocka odbyło się spotkanie
z przedstawicielami w/w organizacji. Spotkanie miało na celu wypracowanie kierunków współpracy oraz wspólnych działań które pozytywnie wpłyną na ożywienie gospodarcze
w naszym mieście. Uczestnicy spotkania dokonali ustaleń, w myśl których należy:

1. Prowadzić bieżącą wymianę informacji dotyczących organizowanych seminariów, szkoleń i kursów przez poszczególne organizacje gospodarcze
2. Wydać informator pt. "Jak założyć małą firmę" ( należy w tym celu wykorzystać opracowanie Inkubatora Przedsięwzięć Innowacyjnych )
3. Opracować wkładkę do "Sygnałów Płockich" zawierającą oferty gospodarcze dla płockich przedsiębiorców oraz inwestorów zewnętrznych
4. Zorganizować szkolenie dla przedsiębiorców zainteresowanych prowadzeniem działalności poza granicami kraju ( zwłaszcza w zakresie: pozyskiwania zezwoleń na pracę za granicą, uzyskiwania kontygentów remontowych, ubezpieczania kontraktów zagranicznych)
5. Opracować program rozwoju "taniej" turystyki w okolicach miasta Płocka
6. Ustalić harmonogram cyklicznych spotkań oraz formułę dalszej współpracy
7. Zorganizować spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Finansów oraz banków działających na terenie miasta Płocka

Ponadto w ramach wspierania działalności małych i średnich przedsiębiorstw został zainicjowany cykl spotkań informacyjno-doradczych z takimi instytucjami jak: Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Sąd Gospodarczy, komornicy. W dniu 20 marca 2002 roku w auli płockiego ratusza odbędzie się spotkanie z Panią Teresą Morze, Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Płocku. Tematem spotkania będzie omówienie naliczania podatku od osób fizycznych za 2001r. oraz informacja dotycząca zmian w prawie podatkowym na 2002r.

III. Uzgadnianie warunków korzystania z infrastruktury technicznej w sposób umożliwiający usprawnienie procesu inwestycyjnego ( § 3 Uchwały ).

Zespół Uzgadniania Dokumentacji Projektowej ( ZUD ) stosuje uproszczone procedury uzgadniania warunków korzystania z infrastruktury technicznej. Zespół ma na celu uzgadnianie bezkolizyjnej lokalizacji projektowanych mediów w nawiązaniu do obowiązujących planów zagospodarowania terenu zgodnie z obowiązującymi normami technicznymi i warunkami wydanymi przez instytucje branżowe. Podstawą działania Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej jest ustawa Prawo Geodezyjne i Kartograficzne
z dnia 17 maja 1989r. ( Dz. U. z 2000r. Nr 100 poz.1086 i Nr 120 poz.1268), Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 2.04.2001r. ( Dz. U. Nr 38 poz. 455)

oraz Zarządzenie Nr 5 Prezydenta Miasta Płocka z dnia 11 stycznia 2002r.

Wnioski inwestorów są rozpatrywane niezwłocznie, o ile Zespół nie ma uwag, sprawa jest załatwiona w ciągu tygodnia. Czas załatwienia sprawy przedłuża się jedynie w sytuacji gdy projekt nie jest właściwie wykonany tzn. :

* nie dostosowany do warunków technicznych
* nie zachowano w nim normatywnych odległości do istniejącego i projektowanego uzbrojenia
* nie uwzględniono miejsca dla przyszłych mediów lub mapa, na której sporządzono projekt jest nieaktualna.

Obowiązujące przepisy prawa budowlanego uniemożliwiają dalej idące uproszczenie stosowanych procedur. Posiedzenia Zespołu odbywają się raz w tygodniu (tj. w czwartek ), natomiast konsultacje z projektantami mają miejsce codziennie za wyjątkiem dnia, w którym jest posiedzenie Zespołu.

W dniu 5 kwietnia 2002r. odbędzie się spotkanie z projektantami w celu omówienia obowiązujących przepisów z zakresu prawa budowlanego i prawa geodezyjnego oraz przekazania uwag i informacji dotyczących najczęściej spotykanych usterek w przedkładanych projektach i w wystąpieniach o uzyskanie decyzji zatwierdzających projekt budowlany. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawicielie następujących biur projektowych, działających na terenie miasta Płocka: Budoplan, MAPRO, WEKTOR "P", Biuro Techniki Komunalnej, Proj-bud, Przedsiębiorstwo Instalacyjno- Usługowe "Wereszczyński", TELEKOM- PROJEKT, ZEP- INPRO, PETROTEL

Odnośnie obiegu dokumentów, ZUD na bieżąco współpracuje z Biurem Obsługi Klienta w celu udzielania właściwych i aktualnych informacji. Planuje się także cykl spotkań z przedsiębiorcami i projektantami ( co najmniej raz w kwartale ) mających na celu aktualizację wiedzy w zakresie obowiązujących regulacji prawnych.

IV. Uaktualnienie i uaktywnienie działalności promocyjnej Miasta Płocka
( § 4 Uchwały ).

Prowadzone są prace związane z aktualizacją bazy terenów ofertowych pod działalność produkcyjną i usługową. Aktualnie bazę tą rozszerzono o 3 oferty terenowe, obejmujące nieruchomości wchodzące w skład terenów po byłej Jednostce Wojskowej

* nieruchomość oznaczona jako działka Nr 218/216, obszar 4 165m2
* nieruchomość oznaczona jako działka Nr 218/213, 218/202, 218/198, 218/191, obszar
3275m2
* nieruchomość oznaczona jako działka Nr 218/209, 218/210, 218/212, 218/197, 218/196,

obszar 3 564m2

Oferty te obejmują nieruchomości stanowiące własność gminy Płock, znajdujące się
w centrum miasta w bliskim sąsiedztwie skrzyżowania dróg krajowych Nr 60 i 62. Są one zabudowane obiektami magazynowymi. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla wymienionych terenów przewiduje się zabudowę obiektami usługowymi
i handlowymi. Wysokość zabudowy nowymi obiektami ustala się do 5 kondygnacji. Obecnie teren objęty jest opracowaniem projektu planu miejscowego. Tereny ofertowe posiadają pełną infrastrukturę techniczną.

Prowadzone są prace ukierunkowane na stworzenie wzorcowego modelu oferty terenów inwestycyjnych ,atrakcyjnej dla potencjalnych inwestorów ( uwzględniającej standardy przyjęte przez Państwową Agencję Inwestycji Zagranicznych ), a zarazem uwzględniającej potrzeby lokalnej społeczności.

V. Przeprowadzenie analizy dywidend w spółkach Gminy Płock oraz możliwości finansowania nimi inwestycji spółek, ukierunkowanych na łagodzenie skutków bezrobocia ( § 5 Uchwały ).

Zgodnie z § 5 przedmiotowej Uchwały Zarząd Miasta Płocka, działający jako Wspólnik Spółek z udziałem Skarbu Gminy został zobowiązany, aby w trakcie Zgromadzeń Wspólników tych Spółek, w których posiada powyżej 50 % udziałów w kapitale zakładowym, głosował za przekazywaniem corocznej dywidendy na inwestycje spółek, o ile cel tych inwestycji będzie wskazywał na realne możliwości łagodzenia skutków bezrobocia. Dla skuteczności działania Zarządu Miasta w zakresie realizacji postanowienia § 5 Uchwały, dana spółka powinna odpowiadać następującym wymogom:

1. w spółce musi wystąpić zysk, aby można było go w okreslonej sytuacji przeznaczyć na dywidendę,
2. spółka musi mieć możliwości przeprowadzenia takich inwestycji, których cel realnie złagodzi skutki bezrobocia.

Niespełnienie któregokolwiek z wyżej opisanych warunków powoduje, że wykonanie Uchwały w tej części jest niemożliwe.

Zarząd Miasta Płocka działając jako Wspólnik Spółek Skarbu Gminy posiada powyżej 50 % udziałów w kapitale zakładowym w 11 spółkach poza Dromostem Sp. z o.o.( 27,2% )

Biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki finansowe osiągane przez poszczególne Spółki z udziałem Skarbu Gminy, należy stwierdzić że dochód Miasta z tytułu pobranych dywidend był nieznaczny:

1. Płocka Gospodarka Budowlano- Remontowa Sp. z o.o.- wyniki finansowe osiągane za lata 1998-2000 są ujemne ( strata ). W 1999r. strata wynosiła 466 575, 28 zł

2. Płocka Energetyka Cieplna Sp. z o.o.- wynik finansowy osiągnięty za 2000r. to strata
w kwocie 122 893 , 35 zł.

3. Rynex Sp. z o.o. - w okresie funkcjonowania spółki w latach 1997- 2000 r. do
budżetu miasta wpłynęła kwota 1 563 311 , 45 zł.

4. Wodociągi Płockie Sp. z o.o. - zysk za 2000 r. wynosił 836 880,51 zł.; 50,1%
przeznaczono na rozwój Spółki, resztę na Fundusz Świadczeń Socjalnych.

5. Komunikacja Miejska Sp. z o.o.- wyniki z działalności za lata 1998- 2000 to straty

6. Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. - w latach 1998- 2000
Spółka osiągała zysk, który przeznaczany był na kapitał zapasowy, co umożliwiło
realizację zadań statutowych w zakresie budownictwa czynszowego.

7. Płocka Gospodarka Komunalna Sp. z o.o.- zysk za 2000r. przeznaczony był na zakupy
inwestycyjne

8. Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS Sp. z o.o. ( Spółka pod tą nazwą
prowadzi działalność od 2001r) - pierwszy rok rozliczeniowy upłynął z dniem
31.12.2001r., wynik finansowy będzie znany po 31. 03. 2002r.

9. Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych Sp. z o.o. - w okresie funkcjonowania
Spółka tylko za pierwszy rok tj. 1998r. osiągnęła zysk, który przeznaczyła na kapitał
zapasowy, w następnych latach ponosiła straty.

10. Agencja Rewitalizacji Starówki Sp. z o.o. - wynik finansowy za lata 1998- 2002 to
straty.

11. Biuro Techniki Komunalnej BETEK Sp. z o.o.- wynik finansowy osiągnięty za 2000r.
to strata w kwocie 32 468, 38 zł.

Ponadto z informacji uzyskanych od Zarządów poszczególnych Spółek wynika, że władze Spółek nie widzą możliwości takiego ukierunkowania swoich inwestycji, które spowodowałoby obniżenie bezrobocia w Mieście Płocku. W związku z powyższym należy stwierdzić, że istniejące w obecnej chwili okoliczności nie pozwalają na podjęcie działań umożliwiających realizację § 5 przedmiotowej uchwały. Natomiast po przedstawieniu bilansu za rok 2001 przez poszczególne spółki, należy ponownie przeanalizować tą problematykę.

VI. Współpraca ze Stowarzyszeniem Regionalne Centrum Rozwoju Technologii
w Płocku - Inkubator Przedsięwzięć Innowacyjnych ( § 6 ust. 1 Uchwały ).

Na posiedzeniu Zarządu Miasta Płocka w dniu 1 marca 2002 r. Dyrektor Inkubatora Przedsięwzięć Innowacyjnych Krzysztof Lewandowski przedstawił informację dotyczącą propozycji wspólnych działań Urzędu Miasta Płocka oraz Stowarzyszenia Regionalne Centrum Rozwoju Technologii w Płocku - Inkubator Przedsięwzięć Innowacyjnych
w zakresie aktywnych form zwalczania bezrobocia, wspierania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw , wspierania przedsiębiorczości oraz pozyskiwania środków finansowych z programów pomocowych Unii Europejskiej . Informacja ta została przyjęta przez Zarząd Miasta Płocka.

Zarząd Miasta Płocka przyjął ustalenia dotyczące dalszej współpracy i wspierania Stowarzyszenia, mając na uwadze cele, jakie Miasto powinno realizować na polu wspierania przedsiębiorczości.

VII. Utworzenie Płockiego Parku Technologicznego ( § 6 ust. 2 Uchwały ).

Opracowano wstępny materiał dotyczący Płockiego Parku Technologicznego ze wskazaniem lokalizacji na południe od PKN ORLEN . Zarząd Miasta podjął decyzję
o konieczności opracowania Studium Wykonalności ( biznes planu) dla przedsięwzięcia "Płocki Park Technologiczny ".

W celu zabezpieczenia możliwości pozyskania środków zewnętrznych dla realizacji powyższego projektu, Zarząd Miasta Płocka złożył do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego wniosek o ujęcie zadania inwestycyjnego pn. "Płocki Park Technologiczny" w Wojewódzkim Programie Rozwoju Regionalnego Mazowsza na lata 2001 - 2006. Ponadto projekt objęto wnioskiem o uwzględnienie w programie operacyjnym sporządzanym do Programu Spójności Społeczno - Gospodarczej PHARE 2002- 2003. Istnieją realne szanse na zaangażowanie środków finansowych z wymienionych źródeł
w stopniu umożliwiającym skuteczną realizację zamierzenia.

VIII. Utworzenie Funduszu Gwarancji i Poręczeń Kredytowych ( § 7 Uchwały ).

Zarząd Miasta Płocka podjął decyzję w sprawie utworzenia Płockiego Funduszu Poręczeń Kredytowych w formie spółki prawa handlowego ( spółka z o.o. ). W tym celu zostały podjęte rozmowy z instytucjami finansowymi tj. bankami, a także ze Starostwami Powiatów: Płockiego, Gostynińskiego i Sierpeckiego. Przygotowano tekst porozumienia
o współpracy pomiędzy Zarządem Miasta Płocka i Zarządem Powiatu Płockiego w zakresie utworzenia Funduszu. Równocześnie przystąpiono do opracowania pełnej dokumentacji, niezbędnej do utworzenia przez Miasto Płockiego Funduszu Poręczeń Kredytowych
w zamierzonej formie prawnej.

Utworzenie Płockiego Funduszu Poręczeń Kredytowych, zapewniającego łatwy
i relatywnie tani dostęp do środków finansowych rokuje duże nadzieje na pobudzenie rozwoju gospodarczego w skali lokalnej. Wysoko oprocentowane i trudno dostępne dla małych podmiotów kredyty stanowią jedną z podstawowych przyczyn zahamowania rozwoju gospodarczego w skali całego kraju. Z uwagi na brak skutecznych instrumentów makroekonomicznych, niezbędnym jest podjęcie na poziomie lokalnym działań, prowadzących do stabilizacji i poprawy warunków funkcjonowania rynku pracy. Ułatwienie małym i średnim przedsiębiorstwom dostępu do kredytów stanowi bardzo efektywny instrument rzeczywistego wsparcia przedsiębiorstw.

IX. Utworzenie holdingu spółek gminnych ( § 8 Uchwały )

Przeprowadzono analizę zasadności utworzenia holdingu spółek gminnych,
z uwzględnieniem przyjętego celu, jakim jest obniżenie stałych kosztów, wspólne zarządzanie, wzrost atrakcyjności na rynkach finansowo - kredytowych oraz możliwość przesuwania wypracowanego zysku do spółek ponoszących straty. Należy jednakże wziąć pod uwagę, iż spółki komunalne wykonują zadania o charakterze działalności publicznej,
a ich funkcjonowanie ma przede wszystkim zaspakajać potrzeby lokalnej społeczności. Tym samym nie można oceniać ich działalności stosując wyłącznie kryterium efektywności mierzonej wypracowanym zyskiem. Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że powołanie Płockiego Holdingu Spółek Komunalnych byłoby w znacznym stopniu obarczone ryzykiem niepowodzenia.

Nie zamyka to jednak drogi do restrukturyzacji zarządzania spółkami gminnymi ,
z uwzględnieniem specyfiki ich działalności oraz dostępnych form prawnych występujących w obrocie gospodarczym.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
oker
Administrator



Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 84
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: PŁOCK

PostWysłany: Wto 2:21, 12 Lip 2005    Temat postu:

INFORMACJA NA TEMAT REALIZACJI
POSTANOWIEŃ UCHWAŁY
W SPRAWIE ROZWIĄZYWANIA PROBLEMU
BEZROBOCIA W MIEŚCIE PŁOCKU




PŁOCK, SIERPIEŃ 2003

Część I
Realizacja postanowień Uchwały o rozwiązywaniu problemu bezrobocia w mieście Płocku

I. Uregulowania formalno – organizacyjne

Rada Miasta Płocka w dniu 27 listopada 2001 r. podjęła Uchwałę Nr 937/XLVI/01 w sprawie rozwiązywania problemu bezrobocia w mieście Płocku (opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego z 2001 r. Nr 264 poz. 6301, z późniejszymi zmianami).
Zgodnie z § 10 Uchwały Prezydent Miasta Płocka jest zobowiązany przedkładać Radzie Miasta Płocka sprawozdanie z realizacji postanowień uchwały w terminie do 15 marca i do 15 września każdego roku kalendarzowego.
Postanowienia uchwały realizuje Prezydent Miasta Płocka za pośrednictwem właściwych komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Płocka oraz spółek prawa handlowego z udziałem kapitałowym Gminy Płock.
Do dnia 31 stycznia 2003 roku komórką organizacyjną Urzędu Miasta Płocka odpowiedzialną za koordynowanie działań zmierzających do realizacji postanowień uchwały był Pełnomocnik ds. Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia, którego obowiązki pełniła Pani Hanna Filipowicz – Sobieraj.
Z dniem 1 lutego 2003 roku na stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia został powołany Pan Krzysztof Lewandowski.
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia, zgodnie z przedstawioną koncepcją działania zatwierdzoną Regulaminem Organizacyjnym Urzędu Miasta Płocka ( Zarządzenie 130/2003 Prezydenta Miasta Płocka z dnia 17 marca 2003 roku z poźń. zmianami), realizuje następujące zadania:
1. Tworzenie i realizowanie założeń programowych, instytucjonalnych i prawnych w zakresie prawa lokalnego dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego miasta oraz spójności wytyczonych celów strategicznych ze strategią rozwoju regionu i województwa mazowieckiego,
2. Tworzenie i realizowanie kompleksowej promocji gospodarczej miasta i regionu oraz profesjonalnej obsługi inwestorów,
3. Tworzenie i realizowanie założeń programowych, instytucjonalnych i prawnych w zakresie prawa lokalnego dla zwalczania i przeciwdziałania zjawisku bezrobocia na terenie miasta Płocka
przy pomocy następujących komórek organizacyjnych:
I. Centrum Obsługi Inwestora
II. Centrum Rozwoju Gospodarczego
III. Centrum Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia i Analiz Rynku Pracy
Szczegółowy zakres zadań poszczególnych komórek organizacyjnych określa Regulamin Urzędu Miasta Płocka przyjęty Zarządzeniem 130/2003 Prezydenta Miasta Płocka z dnia 17 marca 2003 roku z poźń. zmianami.
Budżet komórek organizacyjnych Pełnomocnika Prezydenta Miasta Płocka w zakresie wydatków bieżących przyjęty Uchwałą Rady Miasta Płocka Nr102/VIII/03 z dnia 29 marca 2003r. i zmieniony Zarządzeniem Nr 486/03 z dnia 23.07.03 r. Prezydenta Miasta Płocka wynosi łącznie 157.000,00 zł, z czego na zadania z zakresu działalności Centrum Obsługi Inwestora kwota 110.000,00 zł, na zadania z zakresu monitorowania sytuacji na rynku pracy i aktywizacji zawodowej kwota 47.000,00 zł .
W I półroczu 2003 wydatkowano kwotę 43.134,16 zł. opis poniesionych wydatków umieszczono w treści niniejszego sprawozdania.
Ponadto w dyspozycji Pełnomocnika Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia pozostają środki finansowe zaplanowane na wydatki majątkowe, tj.: 500.000,00 zł. na udziały Gminy w Płockim Funduszu Poręczeń Kredytowych.

II. Realizacja postanowień Uchwały Rady Miasta Płocka


1. Postanowienia § 1 uchwały dotyczące zwolnień z podatku od nieruchomości podatników będących małymi przedsiębiorcami w rozumieniu art. 54 ustawy prawo działalności gospodarczej.


Komórka realizująca: Wydział Skarbu i Budżetu, Oddział Podatków i Opłat

Ze zwolnienia w wysokości 30% z podatku od nieruchomości korzysta dwóch przedsiębiorców. Decyzją administracyjną na 2003 rok przedsiębiorcy zostali zwolnieni z podatku od nieruchomości na łączną kwotę 24.289,80 zł. przy czym jedno ze zwolnień wynosi 18.027,40 zł., a kolejne 6.262,40 zł.
W miesiącu lipcu, zgodnie z procedurą zawartą w uchwale dokonano kontroli przedsiębiorców w zakresie spełnienia warunków upoważniających do częściowego zwolnienia z podatku od nieruchomości. W wyniku kontroli ustalono, że przedsiębiorcy wypełniają zobowiązania zawarte we wnioskach o częściowe zwolnienie z podatku, tj. stworzyli odpowiednio po 4 miejsca pracy. Kontroli dokonano na podstawie akt osobowych zatrudnionych pracowników, deklaracji ZUS i lisy obecności.


Dane za Wydziałem Skarbu i Budżetu

2. Postanowienia § 2 uchwały dotyczące wspierania organizacji mających za zadanie doradztwo rozwój i monitorowanie działalności na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw.

Podmiot wspierany: Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa

Urząd Miasta Płocka na podstawie umowy trójstronnej pomiędzy Fundacją, Stowarzyszeniem Regionalne Centrum Rozwoju Technologii – Inkubator Przedsięwzięć Innowacyjnych i Miastem Płock z budżetu miasta pokrywa koszty wynajmu przez Fundację pomieszczeń biurowych w obiekcie Inkubatora Przedsięwzięć Innowacyjnych przy ul. Targowej 16.
Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa realizuje program pożyczkowy skierowany do sektora małych i średnich przedsiębiorców, ukierunkowany na wspieranie rozwoju ich działalności ale również na zakładanie nowych firm przez osoby bezrobotne.

Realizacja programu w okresie sprawozdawczym

Wyszczególnienie Ogółem w tym miasto Płock
Ilość udzielonych pożyczek: 26 19
w tym: na działalność nowouruchomionych przedsięwzięć
7
7
Wartość udzielonych pożyczek
(w zł) 333 200 277 000
Średnia kwota pożyczki
(w zł) 12 807 14 579
Ilość nowych miejsc pracy 13 11

Z działalności pożyczkowej wzmocniono finansowo nowopowstałe firmy lub podejmowane nowe przedsięwzięcia. Przedsiębiorcy korzystali z doradztwa w zakresie małej przedsiębiorczości.
Ponadto w ramach programu PIERWSZA PRACA udzielone zostały 3 pożyczki w łącznej kwocie 120 000 zł na stworzenie 3 nowych miejsc pracy dla absolwentów.
Złożone zostały kolejne 4 wnioski na kwotę 160 000 zł . do Banku Gospodarstwa Krajowego o wstępną akceptację i rezerwację środków.

Dane za Fundacją na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa

3. Postanowienia § 3 uchwały dotyczące objęcia szczególnym nadzorem wniosków składanych przez inwestorów.

Komórka realizująca: Zespół Uzgadniania Dokumentacji Projektowej

Wydział Urbanistyki, Architektury, Geodezji i Katastru w 2002 roku organizował spotkania z projektantami w celu przypomnienia obowiązujących przepisów z zakresu prawa budowlanego i prawa geodezyjnego oraz przekazania uwag i najczęściej spotykanych usterek, w przekładanych projektach do uzgodnienia w Zespole Uzgadniania Dokumentacji Projektowej, a następnie w wystąpieniach o uzyskanie decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i wydania pozwolenia na budowę.
Ustalono, że spotkania będą organizowane w miarę potrzeb, w związku ze zmianami przepisów prawnych.
Dnia 11 lipca 2003r. weszła w życie ustawa z dnia 27 marca 2003r. o zmianie ustawy Prawo Budowlane oraz ustawa z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Po ukazaniu się przepisów wykonawczych do niniejszych ustaw planowane jest kolejne spotkanie z projektantami.
W Biurze Obsługi Klienta znajduje się wykaz obowiązujących przepisów prawnych z zakresu pracy Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej, który na bieżąco jest aktualizowany.
W I półroczu 2003 do Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej wpłynęły 293 sprawy. Wszystkie sprawy realizowane są zgodnie z terminami, w tym: 270 spraw załatwiono ( 1 sprawa nie została odebrana przez Zleceniodawcę), 23 sprawy są w toku uzgodnień.

Dane za Zespołem Uzgadniania Dokumentacji Projektowej

Komórka realizująca: Oddział Architektury i Urbanistyki

 Decyzje o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu

Od 1 stycznia 2003 r. do Referatu Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenów wpłynęło 65 wniosków o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji dotyczących sfery działalności gospodarczej. Rozpatrzono 37 wniosków, z czego wydano 32 decyzje, tj.: 27 decyzji pozytywnych i 5 decyzji odmownych.
Decyzje odmowne wydano w związku z niezgodnością planowanych zamierzeń inwestycyjnych z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bowiem w myśl art. 43 ust. o zagospodarowaniu przestrzennym nie można odmówić ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenów, jeżeli zamierzenie jest zgodne z przepisami prawa i ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Brak zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stanowi podstawę do odmowy ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenów.
Sposób załatwienia spraw:
 19 spraw załatwionych w terminie,
 13 spraw załatwionych po terminie,
 3 sprawy wycofane,
 2 sprawy nie rozpatrywane z innych przyczyn,
 28 spraw w toku postępowania.
Do głównych przyczyn przedłużającej się procedury ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenów należały:
 konieczność przeprowadzenia długotrwałej procedury związanej z ochroną środowiska,
 uzgadnianie inwestycji zlokalizowanych na terenach objętych ochroną konserwatorską z wojewódzkim oddziałem Służby Ochrony Zabytków,
 trudności z ustaleniem stron postępowania (nie przeprowadzone sprawy spadkowe) oraz ustalenia ich miejsca zamieszkania,
 zgromadzenie dodatkowych opinii w sprawie,
 rozstrzygnięcia spornych kwestii pomiędzy stronami postępowania, które dotyczyły m.in. formy zabudowy, ustanowienia drogi koniecznej,
 długotrwała procedura wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w trybie określonym art. 44 ust. o zagospodarowaniu przestrzennym.

 Decyzje o pozwoleniu na budowę

W okresie od 1 stycznia 2003 r. do 20 lipca 2003 r. do Referatu Administracji Architektoniczno - Budowlanej wpłynęło 401 wniosków w tym 20 wniosków dotyczących sfery działalności gospodarczej. W okresie tym wydano 20 decyzji o pozwolenie na budowę dla inwestycji dotyczących sfery działalności gospodarczej zlokalizowanych w granicach administracyjnych miasta Płocka, z czego 18 pozytywnych i 2 decyzje negatywne.
Decyzje odmowne (negatywne) wydano na skutek:
 braku zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego
 nie uzupełnienia przez inwestora braków we wnioskach określonych w postanowieniu

Dane za Wydziałem Urbanistyki, Architektury, Geodezji i Katastru – Oddział Architektury i Urbanistyki


Komórka realizująca: Oddział Geodezji, Katastru i Gospodarowania Mieniem Skarbu Państwa

 Decyzje o przekwalifikowaniu gruntów oraz podziałów geodezyjnych

W okresie od stycznia do lipca 2003 roku Oddział Geodezji, Katastru i Gospodarowania Mieniem Skarbu Państwa rozpatrzył 6 wniosków dotyczących działalności gospodarczej – w zakresie przekwalifikowania gruntów oraz podziałów nieruchomości. W zakresie spraw dotyczących podziałów nieruchomości (3 sprawy) wydano decyzje zatwierdzające podział, natomiast w zakresie spraw dotyczących przekwalifikowania gruntów (3 sprawy o wyłączenie części gruntów z produkcji rolniczej) udzielono stosownych odpowiedzi.

Dane za: Wydziałem Urbanistyki, Architektury, Geodezji i Katastru – Oddział Geodezji, Katastru i Gospodarowania Mieniem Skarbu Państwa


4. Postanowienia § 4 uchwały dotyczące uaktualnienia i uaktywnienia działalności promocyjnej w zakresie oferty inwestycyjnej miasta Płocka oraz inwentaryzacji nieruchomości Gminy Płock i przygotowania oferty wybranych nieruchomości do wspólnego inwestowania z podmiotami zewnętrznymi.

Komórka realizująca: Pełnomocnik ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia - Centrum Obsługi Inwestora, Centrum Rozwoju Gospodarczego oraz Centrum Analiz Rynku Pracy

W okresie sprawozdawczym komórki organizacyjne Pełnomocnika ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia prowadziły następujące działania zmierzające do uaktywnienia działalności promocyjnej w zakresie oferty inwestycyjnej miasta Płocka:
1) Podczas wizyty roboczej w Darmstadt Pełnomocnik ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia przedstawił ofertę inwestycyjną miasta Płocka w zakresie Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego, Europejskiego Centrum Kultury z Nadwiślańskim Bulwarem Narodów i Kultur oraz oferty promocyjne płockich przedsiębiorców podczas następujących spotkań:
 w Urzędzie Miasta Darmstadt z Panem Wernerem Vauth, Dyrektorem ds. Rozwoju Gospodarczego Miasta Darmstadt,
 W Izbie Przemysłowo – Handlowej z Panem Axelem Scheer, Zastępcą Dyrektora ds. Stosunków Międzynarodowych w Izbie Przemysłowo – Handlowej,
 w Parku Przemysłowym Hoechst we Frankfurcie nad Menem z Panem dr Andreasem Brockmeyerem, Dyrektorem ds. Marketingu i Promocji,
 Seminarium - Centra technologii/inkubatory firm narzędziem restrukturyzacji regionów i podnoszenia konkurencyjności przedsiębiorstw zorganizowanym przez Wydział Ekonomiczno – Handlowy Konsulatu RP w Kolonii oraz Wydział Wspierania Gospodarki i Spraw Europejskich Zarządu Miasta Aachen,
 Międzynarodowym Centrum Technologii i Usług „ITS” oraz Parku Technologicznym w Baseweiler.

Efektem powyższych działań jest m.in. współpraca gospodarcza ze wskazanymi podmiotami w zakresie:
 wspólnego ofertowania przedsiębiorstw do Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego,
 możliwości współuczestniczenia w realizowanych projektach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej,
 organizacji wspólnej z Izbą Przemysłowo – Handlową z Darmstadt misji gospodarczej w maju 2004 roku,
 Organizacji wspólnych projektów w zakresie targów gospodarczych i misji dla polskich i niemieckich przedsiębiorstw z wykorzystaniem obiektów Międzynarodowego Centrum Technologii i Usług „ITS” oraz Parku Technologicznym w Baseweiler,
 wymiany informacji gospodarczych miast i regionów oraz ofert inwestycyjnych i promocyjnych przedsiębiorstw,
 organizacji wymiany młodzieży w zakresie praktyk i staży.


Szczegółowe sprawozdanie z roboczej wizyty w Niemczech znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta Płocka


2) Projekty Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego, Europejskiego Centrum Kultury z Nadwiślańskim Bulwarem Narodów i Kultur zostały przedstawione przez Pełnomocnika Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia na spotkaniu z Ambasadorem Japonii w Urzędzie Miasta Płocka.
3) Zainicjowano działania zmierzające do zorganizowania w Płocku misji gospodarczych poprzez nawiązanie współpracy z Radcami Handlowymi Ambasad: Niemiec, Włoch, Francji, USA, Norwegii, Litwy, Bułgarii, Chorwacji, Szwecji. Efektem prac była wizyta robocza Pana Guglielmo Cioni - Dyrektora oraz Pani Katarzyny Gałwa - Analityka Rynku Włoskiego Instytutu Handlu Zagranicznego. W czasie spotkania Pełnomocnik Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Płocka ds. Integracji Europejskiej przedstawili oferty inwestycyjne płockich przedsiębiorców oraz projekty inwestycyjne miasta Płocka, przy czym szczególnym zainteresowaniem gości cieszyły się projekty planowane do realizacji przy wykorzystaniu środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, tj.: Budowa dróg dojazdowych do II przeprawy mostowej, Płocki Park Technologiczno – Przemysłowy, Europejskie Centrum Kultury z Nadwiślańskim Bulwarem Narodów i Kultur, oraz projekty z zakresu gospodarki wodno – ściekowej. Szczególnym zainteresowaniem ze strony włoskich przedsiębiorstw cieszą się oferty firm z sektora budownictwa głównie drogowego, ochrony środowiska, branży teleinformatycznej oraz chemicznej. Podczas spotkania ustalono wstępny termin zorganizowania misji gospodarczej na październik 2003 roku.
4) Zainicjowano realizację Programu Gmina Przyjazna Inwestorowi (GPI), którego celem jest pomoc lokalnym władzom w przygotowaniu kadry do kompleksowej obsługi inwestora oraz produktu dla inwestora, czyli terenów inwestycyjnych, jak również baz danych zawierających informacje niezbędne dla inwestora. W celu szerszej promocji gospodarczej regionu i zwiększenia tym samym liczby ofert inwestycyjnych zorganizowano prezentację oferty certyfikacji gmin w Programie Gmina Przyjazna Inwestorowi dla następujących gmin:
 z powiatu płockiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Płocku: Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Bulkowo, Drobin, Gąbin, Łąck, Mała Wieś, Nowy Duninów, Radzanowo, Słubice, Słupno, Stara Biała, Staroźreby, Wyszogród,
 z powiatu sierpeckiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Sierpcu: Sierpc – Urząd Miasta, Gozdowo, Mochowo, Rościszewo, Sierpc – Urząd Gminy, Szczutowo, Zawidz,
 z powiatu gostynińskiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Gostyninie: Gostynin – Urząd Miasta, Gostynin – Urząd Gminy, Pacyna, Sanniki, Szczawin Kościelny
Do audytu wewnętrznego prowadzonego przez firmę Enterplan Spółka z.o.o. w W-wie w ramach GPI zgłosiły się gminy: Płock, Bielsk, miasto Sierpc i gmina Drobin. Obecnie Gmina Płock przeprowadziła przetarg w ramach którego wyłoniono realizatora Programu Gmina Przyjazna Inwestorowi „GPI” i podpisana jest umowa o realizację tego programu.
5) Prowadzono działania związane z pomocą płockim przedsiębiorcom w nawiązywaniu i prowadzeniu kontaktów gospodarczych z partnerami polskimi i zagranicznymi, w tym:
• Prowadzono współpracę w zakresie wymiany informacji gospodarczych z regionem West Midlands w Wielkiej Brytanii poprzez przedstawiciela regionu akredytowanego przy Komisji Europejskiej. Wymiana informacji dotyczyła podwykonawców, dystrybutorów, inwestorów i potencjalnych partnerów joint – venture w sektorach: transportu, budownictwa, żywności i napoi, turystyki i wypoczynku, wzornictwa, technologii informatycznych i komunikacyjnych, usług, ochrony środowiska i medycyny,
• Przeprowadzono akcję promocyjną oraz rekrutację dla przedsiębiorstw z miasta i regionu w związku z organizowaną przez Ambasadę austriacką misją gospodarczą. Informacje na temat możliwości udziału w przedsięwzięciu, zgodnie z wytycznymi otrzymanymi z Ambasady Austriackiej w Polsce, zostały przekazane do 75 płockich firm z branży chemicznej, turystycznej, spożywczej i energetycznej. Ostatecznie udział w misji zgłosiło 5 płockich firm z branży turystycznej i chemicznej,
 Zorganizowano, w ramach V Pikniku Europejskiego, Polsko – Niemiecką Konferencję Biznesową, w której udział wzięło ok.140 przedsiębiorców z terenu miasta Płocka i regionu. Konferencja połączona była z prezentacją projektów: Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego i Europejskiego Centrum Kultury z Nadwiślańskim Bulwarem Narodów i Kultur w aspekcie działalności małych i średnich przedsiębiorstw,
 Pośredniczono w nawiązaniu kontaktów gospodarczych dla przedsiębiorców poszukujących konkretnych partnerów (2 sprawy),
 Przesyłano otrzymywane oferty współpracy do płockich firm umieszczonych w bazie danych, z uwzględnieniem branż prowadzonej działalności (3 sprawy),
 Pełnomocnik Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia brał udział, jako moderator grupy, w pracach nad rewitalizacją Strategii Rozwoju Miasta Płocka w ramach Forum dla Płocka organizowanego przez UNDP, PKN ORLEN S.A. i Urząd Miasta Płocka,
 Współpracowano z Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Płocka ds. Integracji Europejskiej w zakresie informacji dotyczących możliwości finansowania działalności gospodarczej przedsiębiorstw ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Przygotowanie informacji i organizacja spotkań z Pełnomocnikiem dla około 30 przedsiębiorców z terenu miasta Płocka i regionu.
6) Przygotowano oferty inwestycyjne na prośbę dwóch podmiotów gospodarczych oraz Centrum Wspierania Biznesu w Płocku w zakresie wskazania terenów możliwych do zainwestowania wraz z określeniem możliwości infrastrukturalnych i informacjami dotyczącymi warunków i procedur ulg inwestycyjnych związanych z zatrudnieniem osób bezrobotnych.
7) Na wniosek Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego przeprowadzono akcję promocyjną oraz rozpoznanie co do możliwości uczestnictwa w programie „Agroturystyka Szansą Pojezierza Gostynińskiego w Zjednoczonej Europie”, prowadzonym przez Stowarzyszenie, wśród potencjalnych beneficjentów z terenu miasta Płocka i okolic. W wyniku prowadzonych działań rozpoznano możliwość uczestniczenia w Programie dla 6 beneficjentów.
Cool Obecnie w przygotowaniu jest uaktualnienie danych przesłanych uprzednio do wydania na 2003 rok (koszt publikacji wyniósł 5.612,00 zł. zł.) do Katalogu Ofert Inwestycyjnych Polskich Miast i Gmin wydawanym przez Business Publications Polska. Przesłane informacje (w języku polskim i angielskim) zawierają poza danymi teleadresowymi i geograficznymi miasta Płocka i Urzędu Miasta Płocka również informacje gospodarcze (otoczenie biznesu, turystyka, bezrobocie), aktualne oferty inwestycyjne, informacje dotyczące możliwości inwestowania, w tym informacje na temat projektu Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego. Miasto Płock zgłosiło również swój akces do internetowej bazy danych [link widoczny dla zalogowanych] jednakże ze względu na ograniczone środki finansowe wybrano ofertę bezpłatną czyli umieszczenie ogólnych danych teleadresowych na temat Urzędu Miasta.
9) Podjęto działania zmierzające do opracowania Płockiego Podręcznika dla Inwestorów zawierającego nie tylko aktualne oferty inwestycyjne oraz informacje na temat możliwości inwestowania, ulg i zwolnień dla inwestorów, ale również opis procedur administracyjnych związanych z procesem inwestowania.
10) Opracowano Program Pomocy Płockim Przedsiębiorcom, który w formie Uchwały Rady Miasta zostanie przedłożony Radzie Miasta Płocka. Projekt uchwały Rady Miasta stanowi Załączniki do niniejszej informacji.

 W zakresie aktywnych form zwalczania bezrobocia zrealizowano również następujące zadania:
1) Zorganizowano i koordynowano prace związane z kompleksową obsługą bezrobotnych absolwentów zatrudnionych w formie staży, w Urzędzie Miasta Płocka, w ramach programu „Pierwsza Praca”. Według stanu na dzień 31.07.2003 r. zorganizowano 27 staży absolwenckich w Urzędzie Miasta Płocka - dane w tabeli poniżej. Nadto w miesiącu sierpniu 2003 r. zostanie zorganizowana następna tura staży absolwenckich w Programie „Pierwsza Praca” tak aby ich stan w roku 2003 r wyniósł łącznie ze stażystami w ramach Programu Gminnego Punktu Informacji o Unii Europejskiej -
52 osoby.
2) Inicjowano i koordynowano prace związane z organizowaniem i finansowaniem robót publicznych dla bezrobotnych pozostających bez pracy dłużej niż 12 miesięcy. W ramach robót publicznych zorganizowano 59 miejsc pracy w spółkach z udziałem kapitałowym Gminy Płock oraz w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym - dane w tabeli poniżej.
3) Brano udział w posiedzeniach i pracach Forum - Partnerstwa na Rzecz Ziemi Płockiej przy Staroście Płockim.
4) Sporządzano comiesięczne zestawienia i analizy dotyczące stanu i struktury bezrobocia wg. rodzaju działalności, ostatniego miejsca pracy, przyczyn zwolnienia z pracy na obszarze miasta Płocka na podstawie sprawozdań statystycznych MGPiPS 01 otrzymywanego z Powiatowego Urzędu Pracy. Wskazane Sprawozdania stanowią Załącznik do niniejszej Informacji.
5) Przygotowywano materiały i analizy dla uczestnictwa Pełnomocnika Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia w Powiatowej Radzie Zatrudnienia w Komisjach: Komisji Pożyczkowej Powiatowego Urzędu Pracy, Komisji ds. Prac Interwencyjnych, Komisji ds. Robót Publicznych.




Dane za Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia – Centrum Obsługi Inwestora, Centrum Rozwoju Gospodarczego, Centrum Analiz Rynku Pracy

Komórka realizująca: Oddział Planowania Strategicznego

Oddział Planowania Strategicznego przeprowadził w 2002r. pełną inwentaryzację nieruchomości Gminy Płock, a po jego analizie przygotował propozycję ofert inwestycyjnych dla następujących terenów:

 Oferty do wspólnego zainwestowania z podmiotami zewnętrznymi

 Osiedle Trzepowo – 14 ofert inwestycyjnych dla podmiotów zewnętrznych
 Tereny u zbiegu ulic Długa i Kobiałka – 11 ofert inwestycyjnych
 Tereny po byłej jednostce wojskowej – 7 ofert inwestycyjnych
 Obszar Śródmieścia – 2 oferty inwestycyjne
 Tereny przy ul. Gwardii Ludowej – 1 oferta inwestycyjna

 Oferty inwestycyjne na działalność gospodarczą; usługi, handel oraz działalność produkcyjną i przemysł

 Ulica Kwiatka - 1 oferta
 Ulica Topolowa - 3 oferty
 Ul. Otolińska – Targowa - 2 oferty
 Wiadukt - 1 oferta

 Oferty inwestycyjne dla nieruchomości przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe

 9 ofert nieruchomości położonych w różnych częściach miasta, głównie na osiedla Borowiczki

Oferta inwestycyjna (w zakresie informacji WUG.I) nie była aktualizowana od 31 grudnia 2002r., w związku z brakiem stosownych postanowień w sprawie procedury współdziałania różnych komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Płocka przy opracowywaniu ofert inwestycyjnych miasta Płocka.
W zakresie realizacji działań zmierzających do utworzenia Płockiego Parku Technologicznego Oddział Planowania Strategicznego opracował ofertę inwestycyjną na potrzeby Parku Technologicznego obejmującą także uregulowanie stanu prawnego nieruchomości, w tym opracowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, z których wszystkie zostały uchwalone z wyjątkiem projektu mpzp PKN ORLEN S.A. aktualnie wykładanego do publicznego wglądu i przewidzianego do uchwalenia z końcem IV kwartału 2003.

Dane za: Wydziałem Urbanistyki, Architektury, Geodezji i Katastru – Oddział Planowania Strategicznego

Komórka realizująca: Oddział Promocji Gospodarczej

Wśród działań podejmowanych przez Oddział w zakresie promocji gospodarczej wymienić należy:
1) Organizację i prowadzenie procesu audytu „Strategii Rozwoju Miasta Płocka do 2012 roku” pod kątem aktualizacji celów strategicznych w ramach porozumienia z UNDP (agendą ONZ ds. rozwoju). W sierpniu uaktualniona strategia zostanie przedstawiona Radzie Miasta Płocka.
2) Podpisanie umowy „Fundusz Grantowy dla Płocka” w ramach realizowanego wspólnie z UNDP Urzędem Miasta Płocka i PKN ORLEN S.A. projektu Forum dla Płocka. Celem Funduszu jest wspieranie działalności organizacji pozarządowych nie działających w celu osiągnięcia zysku, ale realizujących cele na rzecz zrównoważonego rozwoju miasta. Zdaniem ekspertów ONZ jest to jeden z trzech najlepszych projektów dotyczących polityki społecznej na świecie. W październiku br. zostanie on zaprezentowany na konferencji Banku Światowego w Warszawie jako najlepszy projekt polski.
3) Zainicjowanie działań prowadzących do utworzenia Izby Gospodarczej Regionu Płockiego.
4) Realizację Polsko - Ukraińsko - Amerykańskiego Projektu PAUCI we współpracy ze Stowarzyszeniem Konsultantów UMBRELLA (I etap we wrześniu 2003, II etap w kwietniu 2004 roku). Celem projektu jest wymiana doświadczeń polskich i ukraińskich gmin w zakresie planowania i wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju oraz nawiązanie bezpośredniej współpracy. Program jest finansowany ze środków Polish - American - Ukrainian Cooperation Initiative (PAUCI).
5) Planowana jest realizacja kolejnego projektu pn. „Efektywne wdrożenie Europejskiego Systemu Zarządzania Środowiskowego EMAS poprzez Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju” w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Konsultantów Umbrella. Wśród miast uczestniczących w projekcie (5 greckich, 3 węgierskich, 3 estońskich, 7 czeskich i 5 polskich) wyłonione zostaną najlepsze praktyki w dziedzinie zarządzania środowiskiem, tj. gospodarki odpadami komunalnymi, zarządzania inwestycjami budowlanymi, gospodarki energetycznej, gospodarki wodnej, zaangażowania społeczności lokalnej w promowanie zrównoważonego rozwoju oraz zarządzania kontrolą planowania i budów.

Inne realizowane projekty promocyjne:
1) Międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektronicznej ASTIGMATIC PŁOCK 2003, który odbył się w dniach 1 - 2 sierpnia 2003. Festiwal odbił się szerokim echem w Polsce i Europie i zyskał bardzo przychylne opinie muzyków i gości. Impreza będzie odbywała się w Płocku cyklicznie.
2) Nowe przygotowywane wydawnictwa, wśród nich informator o Płocku wraz z częścią gospodarczą i ulotka promocyjna, również w wersji na CD.
5. Postanowienia § 5 uchwały dotyczące przekazywania corocznej dywidendy w spółkach z udziałem kapitałowym gminy powyżej 50% na inwestycje tychże podmiotów, o ile cel inwestycji wskazywać będzie na realne możliwości łagodzenia bezrobocia oraz nie pobierania dywidendy tych spółek do wysokości planowanych inwestycji

Płocka Energetyka Cieplna Sp. z o.o.

Zadania inwestycyjne spółki wynikające z przyjętego planu rzeczowo-finansowego na rok 2003 r. realizowane są przede wszystkim siłami własnymi, co pozwala na efektywne wykorzystanie potencjału ludzkiego przedsiębiorstwa spółki, posiadającego stosowne umiejętności, doświadczenia i uprawnienia niezbędne przy realizacji zadań ciepłowniczych.
Realizacja inwestycji wykonywanych we własnym zakresie ma pełne pokrycie w zatrudnieniu spółki i w zasadzie nie występuje potrzeba zatrudnienia dodatkowych osób.
W planie inwestycyjnym na I półrocze 2003 r. zawarte były również zadania przewidziane do realizacji w wykonawstwie obcym. Dotyczyło to przede wszystkim likwidacji komory ciepłowniczej i wymiany odcinka sieci w ul. Jachowicza oraz wymiany sieci w ul. Bielskiej. Zostały zrealizowane przez wykonawców wyłonionych w drodze przetargu nieograniczonego.
Ponadto, w wyniku przyjętego w miesiącu lipcu nowego schematu organizacyjnego oraz w związku z przechodzeniem pracowników na emeryturę w kilku przypadkach wystąpi konieczność zatrudnienia pracowników w trybie rekrutacji zewnętrznej.

Agencja Rewitalizacji Starówki ARS Sp. z o.o.

W wyniku przeprowadzonej analizy Uchwał Rady Miasta Nr 937/XLVI/01 oraz Nr 978/XLVIII/01 Zarząd Spółki informuje, iż przystąpił do prac nad opracowaniem kompleksowej Strategii Rozwoju Spółki. Jednym z głównych założeń dla wskazanego opracowania jest realizowanie procesów inwestycyjnych związanych z rewitalizacją historycznej substancji urbanistycznej i architektonicznej miasta Płocka na obszarze objętym procesem rewitalizacji z wykorzystaniem środków finansowych przeznaczonych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na zachowanie i odbudowę dziedzictwa kulturowego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Wobec powyższego można stwierdzić, iż zwiększona liczba prowadzonych projektów inwestycyjnych, przy założeniu otrzymania dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, może skutkować zwiększeniem liczby miejsc pracy w spółce oraz pozytywnym wpływem na zatrudnienie w firmach realizujących wykonawstwo inwestycji już w I półroczu 2004 roku.
Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Wszelkie inwestycje spółki są zlecane firmom zewnętrznym w trybie ustawy o zamówieniach publicznych. Zwiększając zakres i ilość robót jedynie w ten sposób można przyczynić się do rozwiązania problemu bezrobocia w Płocku. Spółka w ramach trójstronnego porozumienia z Prezydentem Miasta Płocka i Powiatowym Urzędem Pracy w Płocku zatrudniła 4 bezrobotne osoby w ramach robót publicznych. Osoby te wykonują prace z zakresu administrowania zasobem mieszkaniowym spółki. Dwie z nich mają szanse na stałą pracę w MTBS sp. z o.o. Aktualnie zostały złożone wnioski o kolejne dwie osoby.

Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS Sp. z o.o.

Zarząd spółki mając na uwadze znaczenie wszelkiego rodzaju działań zmierzających do łagodzenia skutków bezrobocia zatrudnił od 5 maja 2003 r. w ramach robót publicznych 8 bezrobotnych pracowników w tym: jedną osobę na stanowisku nierobotniczym na umowę o pracę na czas określony (6 miesięcy) do prac związanych z wykonywaniem prac sezonowych tj. utrzymanie i konserwacja zieleni w administrowanych przez spółkę w zasobach mieszkaniowych
Realizując swoją statutową działalność Miejski Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej - Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. kontynuować będzie przygotowywania do realizacji inwestycji mieszkaniowej polegającej na budowie mieszkań czynszowych na wynajem przy ul. Kochanowskiego 13.
Specyfikacja spółki oraz uwarunkowania prawne i ekonomiczne nie dają możliwości utworzenia w krótkim czasie nowych i trwałych miejsc pracy dla bezrobotnych. Możliwość ewentualnego zatrudnienia osób bezrobotnych powstanie po zakończeniu inwestycji. Nowe miejsca pracy będą związane z konserwacją oraz utrzymaniem porządku i czystości w obiektach.
Jednocześnie informujemy, że od miesiąca sierpnia 2003 r. organizujemy 2 dodatkowe miejsca pracy w ramach robót publicznych.

Komunikacja Miejska Płock Sp. z o.o.

Spółka uczestniczy aktywnie w programie organizacji robót publicznych. W miesiącu maju 2003 r. zostały podpisane 2 umowy, w ramach których spółka zatrudnia 5 osób. Są to osoby, które pozostawały osobami bezrobotnymi od wielu miesięcy a w ramach programu robót publicznych są zatrudnieni jako pracownicy zajezdniowi oraz kontrolerzy ruchu. Spółka złożyła jednocześnie kolejny wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy o zatrudnienie następnych 3 osób bezrobotnych. Zatrudniona ilość osób wyczerpuje możliwości finansowe spółki.
RYNEX Sp. z o.o. Płock

Zarząd Spółki RYNEX informuje, iż na dzień dzisiejszy nie przewiduje wzrostu zatrudnienia w spółce.

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Kobiernikach k. Płocka Sp. z o.o.

Zarząd po dokonanej analizie przedstawia kierunki działań, których perspektywiczna realizacja pozwoli w określonym czasie zwiększyć zatrudnienie w Spółce. Kierunki działań inwestycyjno-organizacyjnych przedstawiają się następująco:

Planowane zadanie inwestycyjne

L.P Inwestycja Planowane zatrudnienie (etat)
1 Recykling samochodowy 8 – 10
2 Przyjmowanie osadów pościekowych 4 – 5
3 Unieszkodliwianie niektórych odpadów nietypowych jak: ziemia zanieczyszczona substancjami ropopochodnymi, odpady ropopochodne po czyszczeniu zbiorników, podkłady kolejowe 2
4 Dalsza przeróbka odzyskanych surowców wtórnych (tworzywa sztuczne) 2
5 Selektywna zbiórka odpadów 3

Ponadto w ramach robót interwencyjnych zatrudniono 6 osób, na okres od 07.10.2002 r. do 31.12. 2003 roku (z możliwością zatrudnienia w spółce po upływie wskazanego okresu) oraz w ramach Programu Agroalternatywa 2002/2003 zatrudniono 9 osób do realizacji robót pomocniczych przy budowie ekranu akustycznego w okresie od 11.12.2002 do 10.04.2003.

Wodociągi Płockie Sp. z o.o.

Zarząd Spółki planuje realizację inwestycji ściekowych co może spowodować wzrost zatrudnienia w płockich firmach, ponieważ będą one miały największe szanse na wygranie przetargów na realizację robót, przez co spółka w sposób pośredni wpłynie na łagodzenie skutków bezrobocia w mieście.
Spółka stara się świadczyć usługi na najwyższym poziomie i jednocześnie z jak najniższym kosztem własnym. W związku z tym tworzenie nowych miejsc pracy nie jest możliwe, ponieważ prowadziłoby to do wzrostu kosztów a w konsekwencji do wzrostu opłat za wodę i ścieki.
Biorąc powyższe można wnioskować, iż spółka w sposób bezpośredni nie ma możliwości łagodzenia skutków bezrobocia, gdyż zatrudnienie nowych pracowników zwiększałoby koszt działalności spółki.
Jednakże w okresie sierpień – wrzesień 2003 planowane jest zatrudnienie 12 osób bezrobotnych w ramach robót publicznych do bieżących prac Spółki.

Dane za Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska – Oddział Nadzoru Właścicielskiego

6. Postanowienia § 6 uchwały dotyczące pkt.1 wsparcia dla Inkubatora Przedsięwzięć Innowacyjnych
Zgodnie z Porozumieniem Nr 5/WB.II/P/11/02 z 19 kwietnia 2002 roku na dofinansowanie działalności bieżącej Inkubatora Przedsięwzięć Innowacyjnych zabezpieczono i przekazano z budżetu miasta Płocka w 2003 r. kwotę 40.000,00 zł.
Mimo, iż w ramach programu inkubowania firm w latach 1997 – 2002 w obiekcie przy
ul. Targowej 16 pomieszczenia wynajmowało średniorocznie 10 firm, a koszty remontów bądź modernizacji wynajmowanych pomieszczeń pokrywane były przez firmy uczestniczące w programie Inkubatora, natomiast wydatki związane z modernizacją części wspólnych oraz istniejących instalacji zgodnie z zawartymi umowami ponosił Wynajmujący, czyli Inkubator Przedsięwzięć Innowacyjnych w ramach prowadzonej działalności, w trakcie prac nad budżetem miasta Płocka na 2003 rok nie został uwzględniony wniosek o zabezpieczenie kwoty 50.000,00 zł. na remont budynku Inkubatora przy ul. Targowej 16.
Nadmienić należy, że stan techniczny budynku wymaga kompleksowego remontu, w tym również wymiany starej instalacji elektrycznej, wodno – kanalizacyjnej, które do tej pory były remontowane we własnym zakresie, a dla potrzeb IPI zaadoptowany został stary budynek socjalny byłej Fabryki Maszyn Żniwnych bez podpiwniczenia. Niewystarczająca wysokość środków finansowych przeznaczonych na adaptację budynku niestety uniemożliwiła wykonanie wymiany w/w instalacji.
Ponadto obiekt przy ul. Targowej 16 pozostaje nadal własnością gminy Płock przekazanym w użytkowanie Stowarzyszeniu RCRT- IPI na okres 10 lat od 1996 roku. Mimo starań ze strony Zarządu Inkubatora Przedsięwzięć Innowacyjnych o przekazanie obiektu na własność Stowarzyszenia sprawa ta nie została dotychczas pomyślnie rozpatrzona. Brak uregulowania powyższej sprawy uniemożliwia Stowarzyszeniu występowanie o dofinansowanie do rządowych i pozarządowych instytucji finansowych.
Wobec powyższego, w okresie sprawozdawczym z uwagi na brak środków inwestycyjnych w obiektach I.P.I. poza zwykłymi naprawami i pracami estetyzacyjnymi nie prowadzono prac inwestycyjnych.

 W ramach bieżącej działalności Statutowej Stowarzyszenie realizowało:
1) Program Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej TOR #10 rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości oraz łagodzenia skutków bezrobocia, w tym prowadziło następną edycję kwalifikowania firm do programu. Należy przy tym zaznaczyć, iż Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej – Departament Polityki Rynku Pracy opracowało Informację o wynikach realizacji zadań wspierających rozwój małej i średniej przedsiębiorczości w 2002 r., której analiza wykazuje że I.P.I w Płocku zrealizował stawiane przed nim wymagania, a w zestawieniu z porównywalnymi instytucjami /innymi inkubatorami TOR # 10 - o porównywalnej powierzchni/ jego rezultaty plasują się w tej samej skali porównawczej. Program TOR # 10 jest na bieżąco monitorowany przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej a do sprawozdawczości i decyzji podejmowanych przez Stowarzyszenie w ramach w/w programu nie było uwag.
2) Trójstronne porozumienie pomiędzy Gminą Płock i Fundacją Rozwoju Polskiego Rolnictwa, które w swojej treści, poprzez zlokalizowanie biura terenowego Fundacji ds. pożyczek dla małej przedsiębiorczości umożliwia korzystanie z mikropożyczek firmom pozostającym w programie Inkubatora oraz osobom bezrobotnym chcącym rozpocząć samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej .
3) W porozumieniu z Powiatowym Urzędem Pracy w Płocku organizowało procedurę kierowania do inkubatora bezrobotnych poszukujących pracy lub chcących przystąpić do programu Inkubatora oraz konsultacji w zakresie samozatrudnienia i możliwości podjęcia działalności gospodarczej.
W tym zakresie wykorzystywano również opracowane przez Stowarzyszenie a współfinansowane ze środków Gminy Płock poradniki „Zrób bussines w Płocku” oraz „Pomoc publiczna dla małych i średnich przedsiębiorstw”.
4) Uczestniczyło w konsultacjach dla Mazowieckiego Urzędu Pracy na bazie programów przedstawionych przez I.P.I założeń programu „Pierwsza Praca”.
Według stanu na dzień 31 lipca 2003 r. w ramach Programu Inkubowania Przedsiębiorczości, w Inkubatorze prowadzą działalność:
 4 firmy utworzone przez osoby bezrobotne (objęte systemem preferencji), zatrudniające 29 osób, w tym 17 uprzednio bezrobotnych,
 6 firm - lokatorów strategicznych (objętych częściowo systemem preferencji dotyczących zatrudnienia osób bezrobotnych), zatrudniających 20 osób, w tym 5 osób uprzednio bezrobotnych.

Dane za Stowarzyszeniem Regionalne Centrum Rozwoju Technologii – Inkubator Przedsięwzięć Innowacyjnych



7. Postanowienia § 6 uchwały dotyczące pkt.2 podjęcia i wzmożenia działań zmierzających do utworzenia na wyznaczonym terenie Miasta Płocka Płockiego Parku Technologicznego.
Informacja w II części sprawozdania dotyczącej Projektów realizowanych przez Pełnomocnika Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia.

8. Postanowienia § 7 uchwały dotyczące utworzenia Funduszu Gwarancji i Poręczeń Kredytowych
Informacja w II części sprawozdania dotyczącej Projektów realizowanych przez Pełnomocnika Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia.

9. Postanowienia § 9 uchwały dotyczące podejmowania działań mających na celu dostosowanie kierunków kształcenia w szkolnictwie ponadgimazjalnym, a także w szkolnictwie wyższym pod potrzeby zmieniającego się rynku pracy

Komórka realizująca: Wydział Oświaty, Kultury i Sportu – Oddział Oświaty

Zgodnie z przyjętą wcześniej koncepcją reformy systemu oświaty wprowadzane trzy-etapowo zmiany programowe i strukturalne płockiego szkolnictwa, które nadążały za tempem przemian ustrojowych, cywilizacyjnych i społecznych, winny stwarzać równe szanse edukacyjne dzieciom i młodzieży z różnych środowisk, a przede wszystkim reagować na potrzeby rynku pracy.
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Płock na rok szkolny 2003/2004, /zawody i kierunki kształcenia zostały pozytywnie zaopiniowane przez Powiatową Radę Zatrudnienia – uchwała nr 16/2003 z 17 kwietnia br./, na dzień 3 lipca 2003r. przedstawia się następująco;

Wyniki naboru do szkół ponadgimnazjalnych
Typy szkół
Liczba szkół Planowana
liczba oddziałów klas pierwszych Wyniki rekrutacji
w zespołach samodzielne Liczba oddziałów Liczba uczniów
Licea profilowane
5 - 10 11 329
Technika
5 - 19 19 568
Zasadnicze szk. zaw.,
w tym specjalne 5 - 16 20 504
- 1 5 5 43
Licea ogólnokształcące 2 3 39 41 1247
Razem
w tym: specjalne 16 4 94
83 2648
- 1 7 7 43

Wyniki naboru do liceów profilowanych

L.p. Profil kształcenia
ogólnozawodowego Liczba oddziałów Liczba uczniów
do których dokonano naboru we wszystkich oddziałach danego profilu
1 Zarządzanie informacją 1 28
2 Usługowo – gospodarczy 3 84
3 Ekonomiczno – administracyjny 3 92
4 Elektroniczny 1 29
5 Kształtowanie środowiska 1 35
6 Mechatroniczny 1 28
7 Spedycyjno – transportowy 1 33
Razem 11 329



Wyniki naboru do techników

L.p. Kierunek kształcenia zawodowego
/Technik/ Liczba oddziałów
Liczba uczniów

1 Technik mechanik 4 102
2 Technik ochrony środowiska 1 34
3 Technik budownictwa 1 34
4 Technik urządzeń sanitarnych 1 34
5 Geodeta 1 33
6 Elektryk 1 31
7 Elektronik 1 30
8 Ekonomista 4 123
9 Handlowiec 1 24
10 Hotelarz 1 30
11 Żywienie i gospodarstwo domowe 2 60
12 Technolog żywności 0,5 18
13 Technolog odzieży 0,5 15
Razem 19
568





Wyniki naboru do zasadniczych szkół zawodowych


L.p. Zawody Liczba oddziałów Liczba uczniów
1 Stolarz 0,5 20
2 Dekarz 0,5
3 Mechanik monter maszyn i urządz. 1 31
4 Kucharz małej gastronomii 2 64
5 Fryzjer 1,5 65
6 Krawiec 0,5
7 Piekarz 0,5 32

8 Cukiernik 0,5
9 Elektromechanik 1 32
10 Mechanik pojazdów samochod. 1 32
11 Elektryk 1 30
12 Monter instalacji sanitarnych 1 30
13 Murarz 1 29
14 Technolog robót wykończ. 1 30
15 Sprzedawca 1 31
15 Klasa wielozawodowa 1 35
Razem 15 447



Dotychczasowy nabór do zasadniczej szkoły zawodowej specjalnej

L.p. Zawody Liczba oddziałów Liczba uczniów
1 Kucharz małej gastronomii 4 11
2 Piekarz 2
3 Cukiernik 2
4 Krawiec 3
5 Introligator 6
6 Stolarz 1
7 Mechanik pojazdów samochod. 5
8 Fryzjer 6
9 Oddział przysposabiający do pracy 1 7
Razem 5 43


Ogółem we wszystkich oddziałach klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych będzie uczyło się 2648 uczniów. Nie jest to liczba ostateczna, ponieważ przyjęcia do szkoły specjalnej ciągle trwają. Tego typu placówki nie obowiązują zasady naboru dla szkół masowych.
W związku ze zwiększonym zainteresowaniem kształceniem ogólnym i ekonomicznym w stosunku do planowanego naboru zwiększono o 3 liczbę oddziałów – po jednym w Zespole Szkół Ekonomiczno - Kupieckich, III LO i IV LO.
Ze względu na słabe wyniki egzaminów gimnazjalnych i na świadectwach ukończenia tych szkół koniecznym stało się utworzenie 4 dodatkowych oddziałów klas I zasadniczej szkoły zawodowej w Zespole Szkół Zawodowych Nr 6 w Płocku. Dodatkowa oferta dotyczyła głównie dziewcząt, którym zaproponowano naukę w zawodach: piekarz, ciastkarz, kucharz małej gastronomii, fryzjer.
Dokonano także naboru do klas I techników zawodowych na podbudowie szkół zasadniczych /TZ/ oraz od 25 sierpnia rozpocznie się nabór do szkół policealnych /PSZ/. Są to „stare” typy szkół ponadpodstawowych, do których aż do 2005r. dokonywany będzie nabór gwarantujący drożność nauki dla uczniów kolejnych klas III „starych” szkół zasadniczych oraz klas IV liceów ogólnokształcących i liceów technicznych.
Przyjęto do 8 klas I TZ 255 uczniów.
W PSZ przygotowanych jest 150 miejsc w 5 klasach, w tym nowość – technik obsługi ruchu turystycznego w nowo utworzonym Policealnym Studium Zawodowym przy ZSZ Nr 6 / Uchwała Nr 175/ XII/03 Rady Miasta Płocka z dnia 26 czerwca br./.

 Współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy

W zakresie gromadzenia i przepływu informacji o absolwentach studiów nauczycielskich i nauczycielach pozostających bez zatrudnienia, Oddział Oświaty kontynuował gromadzenie danych o nauczycielach poszukujących pracy. Od początku roku kalendarzowego wpłynęło 107 ofert Niestety, nadal nie otrzymujemy informacji zwrotnych, ilu z pośród nich znalazło zatrudnienie, szczególnie jeśli nastąpiło to poza oświatą lub poza terenem miasta Płocka. Chociaż w nowym roku szkolnym ok. 40 osób znajdzie zatrudnienie w płockich szkołach. Szczególnie w Gimnazjum Nr 8, gdzie dyrekcja szkoły zatrudni nauczycieli aż na 26 etatach przeliczeniowych. Dla poszczególnych osób jest to przynajmniej po ½ etatu, co pozwala na rozpoczęcie drogi awansu zawodowego nauczyciela.
Kontynuowana jest ścisła współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy poprzez osobę kierownika - Panią Lidię Augustyn.




Część II
Realizacja projektów prowadzonych
przez
Pełnomocnika Prezydenta Miasta Płocka ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia

I.
 PROJEKT
PŁOCKI PARK TECHNOLOGICZNO PRZEMYSŁOWY

W okresie sprawozdawczym dla realizacji projektu podjęto następujące działania i uzyskano następujące efekty:
 Od miesiąca marca prowadzone są rozmowy z przedstawicielami PKN ORLEN S.A. jako głównym podmiotem uczestniczącym z Miastem Płock w projekcie Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego. Efekty dotychczasowych negocjacji przedstawiają się w sposób następujący:
I. Zarząd PKN ORLEN S.A. podjął uchwałę o przystąpieniu do projektu Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego,
II. Określono Strukturę Zarządzającą Projektem,
III. Określono obszary współpracy pomiędzy PKN Orlen S.A. a miastem Płock dla których powołane zostaną zespoły robocze,
IV. Projekt został wpisany w opracowywaną w ramach Forum dla Płocka,
- organizowanego przez UNDP, PKN ORLEN S.A. i Urząd Miasta Płocka - Strategię Zrównoważonego Rozwoju,
V. Określono możliwości finansowania i ścieżki finansowe dla projektu, przy udziale środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu 1 Rozwój przedsiębiorczości i wzrost innowacyjności z wykorzystaniem instytucji otoczenia biznes, działania 1.3. Tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorstw w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Gospodarki.
VI. Obecnie trwają prace redakcyjne nad porozumieniem pomiędzy PKN ORLEN S.A. a miastem Płock w zakresie realizacji wspólnego przedsięwzięcia pn. Płocki Park Technologiczno – Przemysłowy którego podpisanie planowane jest na sierpień br.
VII. Zalogowano projekt PPT-P w Internetowym Systemie Ewidencji Kart Projektów. Po podpisaniu Porozumienia pomiędzy miastem Płock a PKN OORLEN S.A. projekt zostanie zgłoszony do internetowej bazy Agencji Rozwoju Przemysłu głównego promotora projektów zakresu tworzenia infrastruktury parków technologicznych i przemysłowych.
 Założenia programowe oraz koncepcja funkcjonowania Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego były prezentowane podczas:
1) Wizyty roboczej w Darmstadt w czasie następujących spotkań:
 w Urzędzie Miasta Darmstadt z Panem Wernerem Vauth, Dyrektorem ds. Rozwoju Gospodarczego Miasta Darmstadt,
 W Izbie Przemysłowo – Handlowej z Panem Axelem Scheer, Zastępcą Dyrektora ds. Stosunków Międzynarodowych w Izbie Przemysłowo – Handlowej,
 w Parku Przemysłowym Hoechst we Frankfurcie nad Menem z Panem dr Andreasem Brockmeyerem, Dyrektorem ds. Marketingu i Promocji,
 Seminarium - Centra technologii/inkubatory firm narzędziem restrukturyzacji regionów i podnoszenia konkurencyjności przedsiębiorstw zorganizowanym przez Wydział Ekonomiczno – Handlowy Konsulatu RP w Kolonii oraz Wydział Wspierania Gospodarki i Spraw Europejskich Zarządu Miasta Aachen,
 Międzynarodowym Centrum Technologii i Usług „ITS” oraz Parku Technologicznym w Baseweiler.
2) Spotkania z Ambasadorem Japonii w Urzędzie Miasta Płocka.
3) Wizyty roboczej Pana Guglielmo Cioni - Dyrektora oraz Pani Katarzyny Gałwa - Analityka Rynku Włoskiego Instytutu Handlu Zagranicznego.
4) Polsko – Niemieckiej Konferencji Biznesowej, w której udział wzięło ok.140 przedsiębiorców z terenu miasta Płocka i regionu oraz przedstawicieli miasta Darmstadt i Izby Przemysłowo – Handlowej Miasta Darmstadt, Polsko – Niemieckiej Izby Handlowej w Warszawie.
Efektem powyższych działań jest współpraca gospodarcza ze wskazanymi podmiotami w zakresie:
 wspólnego ofertowania przedsiębiorstw do Płockiego Parku Technologiczno – Przemysłowego,
 możliwości współuczestniczenia w realizowanych projektach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej,
 organizacji wspólnej z Izbą Przemysłowo – Handlową z Darmstadt misji gospodarczej w maju 2004 roku,
 Organizacji wspólnych projektów w zakresie targów gospodarczych i misji dla polskich i niemieckich przedsiębiorstw z wykorzystaniem obiektów Międzynarodowego Centrum Technologii i Usług „ITS” oraz Parku Technologicznym w Baseweiler,
 wymiany informacji gospodarczych miast i regionów oraz ofert inwestycyjnych i promocyjnych przedsiębiorstw,

Prezentacja założeń dla Płockiego Parku – Technologiczno Przemysłowego wraz z koncepcją funkcjonowania zostały również przedstawione m.in.:
 Aleksandrowi Kwaśniewskiemu – Prezydentowi RP,
 Adamowi Struzikowi – Marszałkowi Województwa Mazowieckiego,
 Henryce Bochniarz - Prezesowi Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych,
 Panu Pawłowi Kolas – Dyrektorowi Departamentu Współpracy Regionalnej Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Prezydent Płocka oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego przedstawiał również płocki projekt podczas I Europejskiego Kongresu Regionów Chemicznych w Brukseli, co zaowocowało wizytą roboczą delegacji Urzędu Miasta Płocka i nawiązaniem współpracy z Parkiem Przemysłowym Hoechst we Frankfurcie nad Menem.
Obecnie opracowany jest już również projekt miejscowego planu zagospodarowania terenów dla realizacji projektu lecz dopiero w miesiącu sierpniu br. będzie on wyłożony do konsultacji, a jego uchwalenie będzie możliwe w miesiącu październiku br. - brak opisanego wyżej planu jest jedną z podstawowych przeszkód dla szybszej realizacji projektu.
Jednocześnie zlecono opracowanie studium programowo – przestrzennego PPTP jako następny krok w realizacji projektu.
Obecnie istnieją realne przesłanki dla możliwości lokowania pierwszych inwestorów PPTP w 2004 r.


 PROJEKT
NADWIŚLAŃSKIEGO BULWARU NARODÓW I KULTUR WRAZ Z CENRTUN KULTURY EUROPEJSKIEJ

Podstawową przeszkodą dla pełnej realizacji projektu jest obecnie brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym miałby być on lokowany. Mimo to we współpracy z Płockim Towarzystwem Wioślarskim (PTW) rozpoczęto realizację I etapu projektu, tj. projektu zagospodarowania terenu Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego. PTW we współpracy z Pełnomocnikiem ds. Rozwoju Gospodarczego i Aktywnych Form Zwalczania Bezrobocia oraz Pełnomocnikiem ds. Integracji Europejskiej złożyło kompletny wniosek realizacyjny projektu w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w priorytecie 2 w działaniu 2.6 Rozwój Turystyki.







Również cały Projekt nadwiślańskiego Bulwaru Narodów i Kultur wraz z Centrum Kultury Europejskiej został zalogowany i zgłoszony do realizacji przy udziale środków Unii Europejskiej w ramach zintegrowanego programu operacyjnego rozwoju regionalnego w priorytecie 2 w działaniu 2.6 Rozwój Turystyki.
Obecnie zlecone zostało także studium zagospodarowani przestrzennego terenu, które jest podstawą dla dalszych działań w realizacji tego projektu.
Prowadzone są także prezentacje projektu i rozmowy w potencjalnymi uczestnikami projektu / informacja w ramach I części niniejszego opracowania /.
Obecnie można stwierdzić, iż projekt jest we wstępnej fazie realizacji. Istnieją realne przesłanki dla możliwości lokowania pierwszych inwestorów po opracowaniu wymaganych dokumentów i aktów prawnych z zakresu zagospodarowania przestrzennego .


 PROJEKT
PARK PIKNIKOWY JĘDRZEJEWO

Podjęto działania zmierzające do ustalenia możliwości realizacji przedmiotowego zamierzenia, w wyniku których ustalono iż:
I. Istnieje możliwość finansowania projektu tak z Fundusz Ochrony Środowiska, przy wykorzystaniu programu robót publicznych oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Priorytet II Wspieranie regionalnej bezy ekonomicznej i zasobów ludzkich, działanie 2.6 - Rozwój turystyki.
II. Dla trenów proponowanych do realizacji niniejszego zamierzenia brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co powoduje znaczne utrudnienie w realizacji projektu, a w przypadku aplikowania o fundusze strukturalne uniemożliwia akceptację projektu.
III. Jedna z części terenu, wskazana jako możliwa dla realizacji tego zamierzenia, przeznaczona jest zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Płocka dla budowy „Północnej obwodnicy miasta Płocka” – odcinek II wraz ze skrzyżowaniem z ul. Bielską.
IV. Druga część terenów niestety nie jest dostępna do realizacji niniejszego zamierzenia do dnia 31 maja 2004 r. z uwagi na fakt, iż jest obecnie przez Gmina Płock dzierżawiona, a umowa dzierżawy jest nierozwiązywalna do dnia 31 maja 2004 r.
V. Poprzez współdziałanie z Biurem Pełnomocnika Prezydenta Miasta Płocka d.s. Integracji Europejskiej ustalono również możliwość realizacji na części terenu obecnie wydzierżawianego przedsięwzięcia we współpracy z Fundacją Praca dla Niewidomych Rozwój współpracy z Fundacją „Praca dla niewidomych", stworzyła podstawę do rozpoczęcia negocjacji między Fundacją, a Urzędem Miasta Płocka w ramach stworzenia przy ul. Jędrzejewo Rolniczego Centrum Edukacji i Zatrudnienia Osób Niewidomych. W założeniach przedsięwzięcie byłoby realizowane przy udziale środków unijnych i może być uzupełnione o powołanie jednostek towarzyszących, prowadzących działalność na rzecz osób niewidomych.

 Działania konieczne do podjęcia w celu dalszej realizacji projektu:
 sporządzenie planu zagospodarowania terenu,
 podjęcie uchwały Rady Miasta Płocka przeznaczającej teren Jędrzejewa,
 upłynięcie terminu okresu dzierżawy.

 Projekt będzie kontynuowany i na bieżąco monitorowany w zakresie możliwości realizacyjnych.



 PROJEKT
KONWERSJA PODATKÓW OD NIERUCHOMOŚCI I OD ŚRODKÓW TRANSPORTOWYCH PODMIOTÓW GOSPODARCZYCH W MIEŚCIE PŁOCKU W ZATRUDNIENIE

Realizacja zamierzeń wyrażających się podjęciem projektu zamiany zaległości podatkowych w podatku od nieruchomości i środków transportowych oraz bieżących naliczonych opłat i podatków lokalnych na zatrudnienie została podjęta w projekcie uchwały Rady Miasta Płocka w sprawie przyjęcia Programu Pomocy Płockim Przedsiębiorcom i Aktywizacji Rynku Pracy w Mieście Płocku
Zapis cytowanego projektu Programu Pomocy Płockim Przedsiębiorcom i Aktywizacji Rynku Pracy w Mieście Płocku Rozdziału I, w § 16- przyjmuje jest propozycję regulacji prawnej dotyczącą realizacji tego zamierzenia o treści :

„ § 16
1. Wprowadza się także pomoc publiczną dla przedsiębiorców poprzez umorzenie naliczonego, niezapłaconego i zaległego podatku od nieruchomości lub środków transportowych którego wartość przedsiębiorca zamieni na wynagrodzenia dla nowo zatrudnionych pracowników w swoim przedsiębiorstwie.
2. Za pomoc publiczną opisaną w ust.1 uważać się będzie umorzenie naliczonego niezapłaconego i zaległego podatku od nieruchomości lub środków transportowych, którego wartość przedsiębiorca zamieni na wynagrodzenia dla nowo zatrudnionych pracowników w swoim przedsiębiorstwie, przy czym umorzenie tego podatku nastąpić może dopiero w przypadku udokumentowania nowego zatrudnienia umową o pracę i pokrycia wynagrodzeń nowo zatrudnionych pracowników oraz udokumentowania opłacenia od tych wynagrodzeń obowiązujących podatków oraz świadczeń na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne . „
Jednocześnie opracowane zostały procedury i dokumenty wykonawcze dla wprowadzenia i monitorowania programu pomocy przedsiębiorcom płockim i aktywizacji rynku pracy także w zakresie opisanej wyżej „Konwersji podatków i opłat lokalnych na zatrudnienie”.

 Dla wprowadzenia w życie pomocy przedsiębiorcom poprzez umożliwienie konwersji podatków i opłat lokalnych na zatrudnienie istnieje tylko jedna determinanta w postaci przyjęcia przez Radę Miasta Płocka, a następnie uprawomocnienia się i ogłoszenia uchwały w sprawie przyjęcia Programu Pomocy Płockim Przedsiębiorcom i Aktywizacji Rynku Pracy w Mieście Płocku.


 PROJEKT
PŁOCKI FUNDUSZ PORĘCZEŃ KREDYTOWYCH

Rada Miasta Płocka Uchwałą nr 1068/LII/02 z dnia 26 kwietnia 2002 roku wyraziła zgodę na utworzenie spółki prawa handlowego z udziałem Miasta Płocka pod firmą „Płocki Fundusz Poręczeń Kredytowych” Spółka z o.o z siedzibą w Płocku. W związku z podjęciem uchwały do listopada 2002r. trwały negocjacje z potencjalnym głównym udziałowcem Funduszu – bankiem PKO BP. Nie doszło jednak do konkretnych ustaleń wobec czego w grudniu 2002 roku środki zabezpieczone w budżecie miasta zostały zdjęte uchwałą Rady Miasta Płocka.
Wobec ujęcia w Autopoprawce do budżetu miasta Płocka na 2003 rok wniosku Pełnomocnika ds. Rozwoju Gospodarczego o wprowadzenie do budżetu miasta pozycji Płocki Fundus


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
oker
Administrator



Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 84
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: PŁOCK

PostWysłany: Wto 2:23, 12 Lip 2005    Temat postu:

UCHWAŁA NR 937 / XLVI / 01
Rady Miasta Płocka
z dnia 27 listopada 2001 roku

w sprawie rozwiązywania problemu bezrobocia w mieście Płocku.

Na podstawie art. 18 ust.1 i 2 pkt. 6 oraz 11 a ustawy z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 1996 r. Nr 13 , poz.74 , Nr 58 , poz.261, Nr 106, poz. 496 i Nr 132 , poz.622, z 1997 r. Nr 9, poz. 43 , Nr 106, poz.679, Nr 107,poz.686, Nr 113 , poz. 734 i Nr 123, poz.775, z 1998 r. Nr 155 , poz. 1014 i Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 26 , poz. 306, Nr 48 , poz.552, Nr 62 , poz.718, Nr 88 , poz. 985,Nr 91, poz. 1009, Nr 95, poz.1041 i z 2001r.Nr 45 , poz.497 i Nr 89, poz.971),art.7 ust.2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. z 1991r.Nr 9 , poz.31,Nr 101 , poz. 444, Nr 116 , poz.502, z 1992 r .Nr 21, poz. 86, Nr 94, poz.467, z 1993r. Nr 121 , poz.540, z 1994r.Nr 123, poz.600,Nr 132, poz.675, z 1995r. Nr 147, poz.715, z 1996 r. Nr 149, poz.704,Nr 91, poz.409, Nr 149, poz. 704, z 1997r. Nr 5 , poz.24 , Nr 107, poz.689, Nr 123, poz. 780, Nr 121,poz.770,Nr 143, poz.956, z 1998 r. Nr 106, poz.668,Nr 146, poz.954, Nr 150,poz.983,Nr 160, poz. 1058, z 1999 r. Nr 96, poz.1129, z 2000 r. Nr 88, poz.983, Nr 95, poz.1041, Nr 105, poz.1115 ), art. 53 i 54 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej ( Dz. U. z 1999 r. Nr 101 poz. 1178, z 2000 r. Nr 86 poz. 958, Nr. 114 poz. 1193 oraz z 2001 r. nr 49 poz. 509, Nr 67 poz.679 i Nr 102 poz. 1115 ) Rada Miasta Płocka postanawia :

§ 1.

1.Zwalnia się na zasadach określonych w uchwale z podatku od nieruchomości podatników, będących małymi przedsiębiorcami w rozumieniu art. 54 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej ( Dz. U. z 1999 r. Nr 101 poz. 1178 z późn. zm.), zarejestrowanych na terenie miasta Płocka, którzy podejmują inwestycje powodujące powstanie co najmniej 15 nowych i trwałych miejsc pracy :

1/ w przypadku inwestycji o wartości księgowej co najmniej 1.000.000,00 złotych - na okres 3 lat,

2/ w przypadku inwestycji o wartości księgowej co najmniej 2.000.000,00 złotych - na okres 4 lat,

3/ w przypadku inwestycji o wartości księgowej co najmniej 3.000.000,00 złotych - na okres 5 lat.

2.Zwolnienie , o którym mowa w ust.1 przysługuje także podatnikom, którzy zatrudniają do 15 pracowników w przypadku :

1/ wzrostu zatrudnienia o 2 osoby - 20 % podatku na okres 2 lat,

2/ wzrostu zatrudnienia o 3 osoby - 25 % podatku na okres 3 lat,

3/ wzrostu zatrudnienia o 4 osoby - 30 % podatku na okres 4 lat.

w porównaniu z okresem 6 miesięcy przed dniem ubiegania się o zwolnienie.

3. Za nowe i trwałe miejsce pracy uważa się zatrudnienie bezrobotnego, zarejestrowanego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Płocku, w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

4.Warunkiem korzystania z w/w zwolnień podatku od nieruchomości jest utrzymanie zatrudnienia opisanego w ust.1 i ust.2 przez okres obowiązywania ulgi.

5.Ubiegający się o zwolnienie z podatku jest zobowiązany zawiadomić Urząd Miasta w Płocku o spełnieniu warunków do otrzymania zwolnienia.

6.Podlegający zwolnieniu podatnik jest zobowiązany w czasie trwania zwolnienia do :

a/ składania udokumentowanej informacji potwierdzającej uprawnienie do zastosowania zwolnienia z podatku od nieruchomości na początku każdego roku podatkowego,

b/ przedstawienia na żądanie Urzędu Miasta w Płocku dokumentów potwierdzających spełnienie warunków upoważniających do zwolnienia,

c/ pisemnego zawiadomienia Urzędu Miasta w Płocku o utracie warunków zwolnienia nieruchomości z podatku najpóźniej w terminie 14 dni od powstania okoliczności powodujących utratę tych warunków.

7.Podatnik, który w terminie określonym w ust.6 lit. " c "zawiadomi Urząd Miasta w Płocku o utracie warunków od zwolnienia z podatku od nieruchomości , traci prawo do tego zwolnienia poczynając od miesiąca następującego po tym, w którym utracił warunki.

8. Podatnik , który nie dopełnił obowiązku terminowego zawiadomienia Urzędu Miasta o utracie warunków do zwolnienia z podatku od nieruchomości, traci prawo do tego zwolnienia , a na jego koncie zostanie ustalony przypis należnego podatku wraz z odsetkami , poczynając od początku roku podatkowego, w którym utracił te warunki.

9. Podatnik , który wprowadził Urząd Miasta w błąd co do spełnienia warunków, od którego uzależnione jest zwolnienie z podatku od nieruchomości , traci prawo do tego zwolnienia , a organ podatkowy ustali przypis podatku za cały okres zwolnienia wraz z należnymi odsetkami.

10. Zwolnienia określone w niniejszym, paragrafie, nie dotyczą podatników, których przedsiębiorstwa powstały w drodze wydzielenia majątku z innego przedsiębiorstwa bądź w drodze podziału przedsiębiorstwa nie spełniającego warunków określonych w § 1 ust. 1 uchwały.

§ 2.

Zobowiązać Zarząd Miasta Płocka do wspierania organizacji mających za zadanie doradztwo , rozwój i monitorowanie działalności na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw z terenu miasta Płocka .

§ 3.

Zobowiązać Zarząd Miasta Płocka do objęcia szczególnym nadzorem wniosków składanych

przez inwestorów w zakresie :

1/ wydawania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu ,

2/ wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę;

3/ przekwalifikowania gruntów,

4/ podziałów geodezyjnych

5/ nabywania gruntów , których właścicielem jest Miasto Płock,

6/ uzgodnienia warunków korzystania z infrastruktury technicznej tak w odniesieniu do operatorów, którymi są spółki gminne i jednostki organizacyjne podległe gminie, jak i innych operatorów w celu usprawnienia procedur tworzenia inwestycji prowadzonych przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

§ 4.

Zobowiązać Zarząd Miasta Płocka do:

1 uaktualnienia i uaktywnienia działalności promocyjnej w zakresie oferty inwestycyjnej miasta Płocka.

2. w terminie do dnia 30 czerwca 2002 roku do inwentaryzacji nieruchomości Gminy Płock i przygotowania oferty wybranych nieruchomości do wspólnego inwestowania z podmiotami zewnętrznymi.

§ 5.

Zobowiązać Zarząd Miasta Płocka ,który działa jako przedstawiciel właściciela udziałów Gminy Płock w trakcie Zgromadzeń Wspólników spółek prawa handlowego , w których Gmina Płock posiada powyżej 50 % udziału w kapitale zakładowym tych spółek , do głosowania za przekazywaniem corocznej dywidendy jaka przypadać będzie do podziału dla wspólników z tytułu wypracowanego zysku rocznego, na inwestycje tych spółek o ile cel tych inwestycji wskazywać będzie na realne możliwości łagodzenia skutków bezrobocia oraz nie pobierania dywidendy z tych spółek do wysokości planowanych inwestycji realnie łagodzących skutki bezrobocia.

§ 6.

1. Kontynuować dotychczasowe działania wspierające Inkubator Przedsięwzięć Innowacyjnych.

2. Zobowiązać Zarząd Miasta Płocka do podjęcia i wzmożenia działań zmierzających do utworzenia na wyznaczonym terenie Miasta Płocka Płockiego Parku Technologicznego.

§ 7.

1.Zobowiązać Zarząd Miasta do utworzenia Funduszu Gwarancji i Poręczeń Kredytowych wraz z monitorowaniem wykorzystania tych kredytów dla podmiotów gospodarczych działających na terenie miasta Płocka i opłacających podatek dochodowy na terenie miasta Płocka , w sferze drobnej wytwórczości i usług zatrudniających lub zamierzających zatrudnić od 5 do 15 pracowników.

§ 8.

Zobowiązać Zarząd Miasta Płocka do podjęcia działań dla utworzenia holdingu kapitałowego spółek gminnych w celu racjonalizacji organizacji opodatkowania i zatrudnienia.

§ 9.

Zobowiązać Zarząd Miasta Płocka do podejmowania działań mających na celu dostosowanie kierunków kształcenia w szkolnictwie ponadgimnazjalnym , a także szkolnictwie wyższym pod potrzeby zmieniającego się rynku pracy.

§ 10.

Wykonanie uchwały powierzyć Zarządowi Miasta i zobowiązać go do składania Radzie Miasta Płocka sprawozdań z realizacji wyżej wymienionych zamierzeń w terminie do dnia 15 marca i do 15 września każdego roku kalendarzowego.

Każdorazowo publikować sprawozdanie w sieci Internetu na internetowej stronie Urzędu Miasta.

§ 11.

Uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

§ 12.

Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 roku.

Uzasadnienie

Powołany na XXXVIII Sesji Rady Miasta Płocka Zespół ds. Bezrobocia po prześledzeniu stanu prawnego i realizacji obowiązków w łagodzeniu skutków bezrobocia przez organy Gminy Płock oraz mając na względzie zdynamizowanie inwestycji i przedsiębiorczości w Płocku opracował przedkładany projekt uchwały.

Zastosowanie proponowanych ulg leży w gestii Rady Miasta.

Procedury przyznawania ulg w podatku

Wzory dokumentów znajdują się w Biurze Obsługi Klientów Urzędu Miasta Płocka - (wejście od ul. Zduńskiej)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Milutka




Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Płock

PostWysłany: Sob 18:17, 17 Cze 2006    Temat postu:

Wiecie co, to wszystko jest do niczego. Zaczęłam to czytać i cały czas tylko takie sformułowania tam widnieją: założenia, projekty. zobowiązania, postanowienia itd. Tylko co z ich realizacją? Na to wszystko przeznaczanych jest mnóstwo pieniędzy, które w rzeczywistości są marnowane, a skutków i poprawy sytuacji nie widać.
Zamiast przeznaczać pieniądze na zasiłki dla bezrobotnych, czyli zamiast wspierania biernych sposobów zwalczania bezrobocia, miasto powinno się zająć tymi aktywnymi sposobami.
Bo później pojawiają się sytuację, że po prostu ludzie dochodzą do wniosku, że po co pracować u jakiegoś niewypłacalnego prywaciarza za marne grosze, skoro wielkość zasiłku jest porównywalna z pensją, a przynajmniej się człowiek nie narobi .... Tak właśnie jest.
No a Wy co o tym myślicie?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kuroido




Dołączył: 28 Wrz 2014
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 9:12, 28 Wrz 2014    Temat postu:

zgadzam się że wspierać powinni w sposób aktywny jednak jak ktoś lubi siedzieć na bezrobociu to i tak będzie robił wszystko a w zasadzie nic aby ten status utrzymać

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Płock Strona Główna -> PŁOCK Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin